Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Histeroskopia

Dzięki histeroskopii możliwe jest nie tylko zapobieganie chorobom i monitorowanie niepokojących zmian w układzie rozrodczym kobiety. Badanie to pozwala także wykryć przyczyny niepłodności oraz pomaga zachować prawidłowy przebieg ciąży.

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia polega na oglądaniu wnętrza macicy za pomocą optycznego narządu w kształcie rurki nazywanego histeroskopem. Dzięki wbudowanym światłowodom, za jego pomocą możliwe jest przesyłanie dokładnego obrazu z wnętrza narządów rodnych kobiety na ekran komputera. Histeroskopia umożliwia wykrycie zmian patologicznych w obrębie szyjki i jamy macicy (zrostów, mięśniaków, polipów, torbieli, wad endometrium), ocenienie stopnia ich zaawansowania, a w niektórych przypadkach pozwala nawet na ich usunięcie.

Wyróżniamy dwa rodzaje histeroskopii:

 • Histeroskopia diagnostyczna – odgrywa ważną rolę w profilaktyce i diagnostyce zmian chorobowych błony śluzowej jamy macicy, w tym stanów przednowotworowych. Stosowana głównie do badania i rozpoznawania nieprawidłowości narządów rodnych.
 • Histeroskopia chirurgiczna – ma zastosowanie w leczeniu stanów chorobowych, które zostały wykryte podczas histeroskopii diagnostycznej. Wykonuje się ją bezpośrednio po niej lub w terminie późniejszym (o ile konieczne jest specjalne przygotowanie pacjentki do zabiegu). Podczas histeroskopii operacyjnej usuwa się wszystkie wykryte zmiany patologiczne, a także pobiera wycinki śluzówki w celu przeprowadzenia dalszych analiz.

Kiedy należy przeprowadzić badanie?

Przeprowadzenie histeroskopii jest konieczne w przypadku:

 • krwawień z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
 • zaburzeń miesiączkowania,
 • konieczności sprawdzenia stanu błony śluzowej macicy (szczególnie wtedy, gdy obraz USG wykrył nieprawidłowości),
 • trudności w zajściu w ciążę,
 • wystąpienia poronienia (szczególnie wtedy, gdy wcześniej również się zdarzały),
 • podejrzenia wady macicy (nieprawidłowego kształtu lub wielkości),
 • podejrzenia zrostów znajdujących się wewnątrz macicy,
 • konieczności skontrolowania ścian kanału szyjki macicy,
 • podejrzenie przerwania ciągłości ścian macicy,
 • konieczności pobrania wycinków z szyjki macicy do dalszych badań histopatologicznych,
 • stosowania długotrwałej terapii hormonalnej,
 • konieczności usunięcia ciał obcych (np. wkładki wewnątrzmacicznej).

Jak przygotować się do histeroskopii?

Przed histeroskopią często konieczne jest wykonanie badań poprzedzających, ale ich rodzaj zależy od zaleceń lekarza i od stanu pacjentki. Badanie jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, dlatego ważne jest również wcześniejsze wykluczenie możliwości wystąpienia reakcji alergicznej na środek znieczulający.

Przed histeroskopią pacjentka powinna zgłosić lekarzowi wszystkie informacje, które podaje w wywiadzie ginekologicznym (dzień cyklu, przebyte ciąże) oraz ewentualną skłonność do krwawień. Jeśli zabieg wymaga kontynuacji operacyjnej, na kilka godzin przed nim nie należy spożywać żadnych posiłków i płynów.

Histerioskopia, której celem jest zdiagnozowanie przyczyn niepłodności, powinna być przeprowadzana w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (tuż po zakończeniu krwawienia).

Jak wygląda badanie?

Przed rozpoczęciem badania pacjentka rozbiera się, kładzie na fotelu ginekologicznym i zostaje przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Po podaniu znieczulenia lekarz odkaża powierzchnie wszystkich organów, które dzielą histeroskop od wnętrza macicy.

Następnym krokiem jest jego wprowadzenie do ciała – przez pochwę, szyjkę macicy i dalej, aż do jej wnętrza. W przypadku odkrycia patologicznych zmian, lekarz wypełnia macicę specjalnym płynem lub dwutlenkiem węgla, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie drobnych zabiegów chirurgicznych oraz pobranie wycinków do dalszych analiz.

Histeroskopia trwa zazwyczaj około kilkunastu minut, a jej wynik jest przekazywany w formie opisu.

Po badaniu

Po histeroskopii pacjentka powinna pozostać pod obserwacją lekarską, której czas jest uzależniony od zakresu wykonanego badania. W przypadku histeroskopii diagnostycznej może udać się do domu jeszcze tego samego dnia, zaś w razie histeroskopii chirurgicznej pobyt w szpitalu może trwać około doby. Aby zapobiec infekcjom, lekarze nieraz zlecają również kilkudniową antybiotykoterapię. Po zabiegu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.

Powikłania po badaniu

Histeroskopia jest uznawana za bezpieczną, nieinwazyjną metodę kontrolowania kondycji narządów rodnych kobiety. Jednak - jak wszystkie badania związane z bezpośrednią ingerencją w organizm – czasami może spowodować pewne powikłania. Należą do nich:

 • zakażenia
 • uszkodzenia szyjki i ściany macicy
 • problemy związane z wprowadzeniem płynu rozszerzającego do macicy
 • powikłania anestezjologiczne (związane z reakcją alergiczną na znieczulenie)
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. irena (Gość)

  ile sie czeka na wynik histologi