Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Holter EKG

Występują zaburzenia, z których wykryciem nie radzi sobie ani echo serca ani elektrokardiogram. W takich przypadkach lekarze korzystają z Holtera EKG – badania które, przez całą dobę rejestruje aktywność elektryczną mięśnia sercowego.

Czemu służy badanie?

Przy pomocy badania holterowskiego EKG, lekarz potrafi zmierzyć całodobową aktywność elektryczną mięśnia sercowego. Badanie to, w normalnych warunkach aktywności sercowej, pozwala również na rejestrowanie wszelkich zaburzeń rytmu bicia serca i jego przewodnictwa, nieprawidłowego ukrwienia serca, oraz szacuje wydajność pracy rozrusznika.

Charakterystyczne dla holtera EKG jest to, że można go przymocować do ubrania lub ciała badanego w komfortowy sposób, który nie krępuje ruchów, co pozwala na wykonywanie normalnej, codziennej aktywności życiowej, wliczając w to sen i sport.

Opis badania

Badanie holerowskie EKG rozpoczyna się od umieszczenia na klatce piersiowej pacjenta elektrod, a następnie złączeniu ich kablem i urządzeniem rejestrującym impulsy elektryczne. Przed tą czynnością należy pamiętać o odtłuszczeniu skóry i ewentualnym wygoleniu włosów u mężczyzn. Holter umocowany jest zazwyczaj do paska, co pozwala pacjentowi na swobodny ruch.

Urządzenie rejestrujące posiada przycisk „EVENT”, który jest naciskany przez pacjenta w momencie, gdy wystąpią jakiekolwiek dolegliwości.

W trakcie przeprowadzania badania, pacjent proszony jest o prowadzenie dziennika zdarzeń, w którym zapisuje wszystkie wykonywane w ciągu dnia czynności, ewentualne dolegliwości i godzinę, w których się pojawiły. Obowiązuje także zakaz kąpieli, pryszniców i używania koców lub poduszek elektrycznych.

Wskazania

Holter EKG wykonuje się w przypadku :

  • niedokrwienia serca,
  • szacowania kondycji wszczepionego rozrusznika sercowego,
  • omdleń, zasłabnięć, utraty przytomności, oraz gdy chcemy wykluczyć lub potwierdzić przyczyny kardiologiczne,
  • zaburzeń rytmu pracy mięśnia sercowego
  • bradykardii – spowolnionej pracy serca (mniej niż 60 uderzeń na minutę)
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość