Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Howenia - obiecująca roślina

Wciąż brakuje skutecznego lekarstwa na chorobę alkoholową. Nie do końca potrafimy nawet wyeliminować bezpośrednich skutków upojenia. Nadzieję stanowi jednak nowo odkryty składnik azjatyckiej rośliny.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dokonali przeglądu danych różnych roślin, które od lat stosowane są jako naturalne remedia na skutki upojenia alkoholowego. Natrafili między innymi na pochodzący z 659 roku opis niezwykłego działania Howenii słodkiej, zwanej również japońskim drzewem rodzynkowym.

Substancja, która zwróciła uwagę badaczy to flawonoid dihydromirycetyna (DHM). W badaniu posłużono się szczurami, które reagują na alkohol podobnie jak ludzie.

Gryzoniom w ciągu 2 godzin podano odpowiednik 15-20 piw, co tak jak oczekiwano doprowadziło do skrajnego upojenia i niemożności odzyskania prawidłowej pozycji ciała po położeniu na plecach. Po upływie godziny, działanie alkoholu zaczęło słabnąć i zwierzęta powoli odzyskiwały kontrolę nas ciałem.

Fot. www.asianflora.com Fot. www.asianflora.com

W drugiej części eksperymentu gryzoniom podano tę sama dawkę alkoholu w połączeniu z DHM i choć zwierzęta również utraciły kontrolę nad ciałem, stało się to po upływie dłuższego czasu, a efekty upojenia zaczęły słabnąć już po 15 minutach.

Na tym jednak nie koniec działania dihydromirycetyny. 2 dni po spożyciu alkoholu, szczury, którym podano DHM wykazywały znacznie mniej symptomów kaca. Zmniejszył się również stopień ich uzależnienia. Gdy szczurom pozwolono pić bez ograniczeń, stopniowo zwiększała się konsumpcja. Nie działo się tak jednak w przypadku gryzoni, którym podano wcześniej flawonoid.

Choć takie odkrycie nie przyczyni się do stworzenia magicznej pigułki, która pozwoli upijać się bez konsekwencji, wyniki badania stanowią nadzieję na opracowanie skutecznych metod do walki z uzależnieniem alkoholowym. W planach są już testy kliniczne.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość