Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

HSG

HSG jest ginekologicznym badaniem, które do postawienia diagnozy wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Mimo, że według wielu kobiet jest ono nieprzyjemne i bolesne, pozwala na wykrycie niebezpiecznych zmian i określenie przyczyn niepłodności.

Czym jest HSG i po co się je przeprowadza?

Histerosalpingografia – bo tak brzmi pełna nazwa tego badania - polega na obrazowaniu jamy macicy i jajowodów za pomocą promieni rentgenowskich. Zdjęcia tych narządów są uzyskiwane poprzez wprowadzenie w drogi rodne kobiety kontrastu, który umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie organów rozrodczych pacjentki.

HSG umożliwia ocenienie dokładnego kształtu jamy macicy wraz ze stwierdzeniem występujących w niej zmian patologicznych, ocenę zmian chorobowych endometrium, a także ocenę przebiegu, drożności i kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych. Badanie wykonuje się w celu zdiagnozowania rodzaju występującej zmiany lub w celu precyzyjnego określenia jej specyfiki.

Wskazania do przeprowadzenia badania

  • Konieczność zdiagnozowania przyczyn niepłodności (kontrola drożności jajowodów, wykluczenie zmian chorobowych w obrębie macicy)
  • Ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów
  • W przypadku problemów z donoszeniem ciąży – w celu wykluczenia ewentualnej niewydolności szyjki macicy
  • Podejrzenie gruźlicy narządu rodnego

Jak przygotować się do badania?

Przed HSG konieczne jest przeprowadzenie *USG narządów rodnych oraz rozmazu mikrobiologicznego z pochwy. Dzień przed planowanym badaniem pacjentka powinna spożyć lekką kolację, a rano ewentualnie bardzo skromne śniadanie. Następnie kobieta jest poddawana lewatywie, a na 20 minut przed HSG, musi zaaplikować sobie doodbytniczy czopek rozkurczowy.

Badanie najlepiej jest przeprowadzać w okolicy dziesiątego dnia cyklu miesiączkowego. Zanim lekarz przystąpi do HSG, pacjentka powinna podać mu datę ostatniej miesiączki, powiedzieć o ewentualnym uczuleniu na środki kontrastowe, a podczas badania zgłaszać wszelkie nagłe dolegliwości (ból, duszności, mdłości).

Przebieg badania HSG

Badanie HSG jest wykonywane w pracowni rentgenowskiej, w której pacjentka po wcześniejszym rozebraniu się i przykryciu prześcieradłem chirurgicznym, kładzie się na brzegu stołu rentgenowskiego. Do badania konieczne jest przyjęcie takiej pozycji, jak podczas kontroli ginekologicznej (nogi powinny być zgięte i uniesione do góry).

Następnie lekarz zakłada pacjentce wzierniki pochwowe, które uwidaczniają ujście zewnętrzne szyjki macicy. Właśnie do tego miejsca wprowadza końcówkę specjalnego aparatu, nazywanego aparatem Schultza. Służy on do wprowadzenia do jamy macicy środka kontrastowego, który umożliwia lekarzowi zrobienie zdjęć rentgenowskich:

  • I zdjęcie – jest wykonywane po zarysowaniu kształtu jamy macicy
  • II zdjęcie – jest wykonywane po uwidocznieniu światła jajowodów i wydostaniu się środka kontrastującego do jamy brzusznej (świadczy to o drożności jajowodów)
  • III zdjęcie – jest wykonywane w celu uwidocznienia kontrastu w jamie brzusznej lub dla uwidocznienia zrostów okołojajowodowych

HSG jest badaniem, którego bolesność zależy od indywidualnych cech pacjentki. Według niektórych jest ono nieprzyjemne i bardzo bolesne, dla innych histerosalpingografia nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami. Jedynym przypadkiem, w którym kobiety są zgodne co do bolesności, jest wykrycie braku drożności jajowodów. Pacjentki w takim momencie odczuwają ból spowodowany wzrostem ciśnienia środka kontrastowego, napierającego na te organy.

Wynik HSG jest przekazywany w formie opisu, niekiedy wraz ze zdjęciami rentgenowskimi. Badanie trwa zwykle do 20 minut i nie jest obarczone dużym ryzykiem powikłań (może być wielokrotnie powtarzane). W przypadku niepokojących wyników HSG, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań – są nimi laparoskopia lub histeroskopia.

Niekiedy do przeprowadzenia HSG konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego lub ogólnego u pacjentki (zależy to jednak tylko i wyłącznie od jej wrażliwości). Badanie może być robione u kobiet w każdym wieku, a jedynymi przeciwwskazaniami do jego przeprowadzenia są ciąża i krwawienie miesiączkowe. Po badaniu kobieta powinna zostać pod obserwacją lekarza jeszcze przez kolejne dwie godziny.

Ewentualne powikłania po badaniu HSG

  • Reakcja alergiczna na środek cieniujący
  • Zapalenie przydatków lub zapalenie otrzewnej (to powikłanie eliminuje jednak wcześniejsze wykonanie rozmazu mikrobiologicznego pochwy)
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość