Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Hyperemesis gravidarum - Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Odkąd ciężarna księżna Cambridge trafiła do szpitala z powodu wycieńczających mdłości, media prześcigają się w informowaniu o potencjalnie szkodliwym wpływie silnych wymiotów na zdrowie matki i dziecka. Czy rzeczywiście są powody do niepokoju?

Nudności, a nawet wymioty pojawiające się w pierwszym trymestrze ciąży są objawem jak najbardziej naturalnym i nie stanowią zagrożenia. Przypadek Kate Middleton zwrócił jednak uwagę na realny problem kliniczny zwany hyperemesis gravidarum (HG), co tłumaczy się jako niepowściągliwe wymioty ciężarnych.

Objawy hyperemesis gravidarum

HG dotyka ok. 1% ciężarnych. Objawy zwykle pojawiają się między 4 a 10 tygodniem ciąży i ustępują w drugim trymestrze. Czym więc HG różni się od typowego dla ciąży dyskomfortu?

U większości ciężarnych nudności pojawiają się wkrótce po przebudzeniu (nie jest to oczywiście regułą) i relatywnie szybko ustępują po zjedzeniu niewielkiej przekąski czy wypiciu czegoś, co w indywidualnym przypadku zdaje się uśmierzać dolegliwości.

Ok. 50% ciężarnych cierpi również z powodu wymiotów, które w różnym stopniu utrudniają wykonywanie pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych.

W przypadku HG, wymioty praktycznie niemożliwiają normalne funkcjonowanie (również przyjmowanie pokarmów) i mogą prowadzić do skrajnego odwodnienia i niedożywienia, a co za tym idzie, do zaburzeń elektrolitowych i kwasowo-zasadowych, a nawet zaniku mięśni.

Z tego względu, według formalnych wytycznych, każdy przypadek, w którym obserwuje się powyższe objawy i utratę 5% masy ciała, wymaga hospitalizacji i najczęściej żywienia pozajelitowego.

Przyczyny HG

Dokładna przyczyna dolegliwości nie jest znana. Wśród różnych hipotez wymienia się czynniki infekcyjne ( Helicobacter pylori ), hormonalne, psychiczne i choroby tarczycy. Stwierdzono silny związek natężenia objawów z osoczowym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hormonu produkowanego w trakcie ciąży).

Powikłania niepowściągliwych wymiotów

Choć nudności i wymioty mogą powodować ogromny dyskomfort, traktowane są jako wyznacznik prawidłowego rozwoju ciąży. Obecność takich objawów świadczy o naturalnym wzroście poziomu hormonów biorących udział w rozwoju łożyska, a poza tym chroni zarodek, odstręczając matkę od szkodliwych substancji.

Wydaje się, że nawet silne wymioty nie wpływają negatywnie na rozwój płodu. W jednym z badań wykazano wręcz, że ryzyko powikłań ciąży wczesnej w grupie kobiet cierpiących na HG było 10 razy niższe niż w grupie kontrolnej.

Faktem jest jednak, że niewyrównane zaburzenia elektrolitowe, niedożywienie i utrata powyżej 5% masy ciała wiążą się z większym ryzykiem poronienia, porodu przedwczesnego, utraty ciąży, niskiej masy urodzeniowej i wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Jedno z badań wykazało, że dzieci matek cierpiących na hyperemesis gravidarum obarczone są 3.5 razy większym ryzykiem problemów behawioralnych i emocjonalnych (depresja, fobie, zaburzenia dwubiegunowe) w późniejszym okresie życia. Należy jednak zaznaczyć, że kobiety biorące udział w badaniu były w ciąży w czasach, gdy niepowściągliwe wymioty nie były traktowane jako problem kliniczny i rzadko podlegały leczeniu.

Jeśli chodzi o zdrowie matki, silne wymioty prowadzące do znaczącej utraty masy ciała mogą powodować rzadkie powikłania w postaci pęknięcia błony śluzowej przełyku, odmy śródpiersiowej, niewydolności nerek i uszkodzeń mózgu.

Odnotowano nieliczne przypadki tzw. encefalopatii Wernickego, czyli ostrego zespołu objawów neurologicznych (zaburzenia świadomości, oczopląs, podwójne widzenie zaburzenia pamięci) spowodowanych niedoborem witaminy B1.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. monika (Gość)

    bycie w ciąży nie jest wcale łatwe, ale są też gorsze rzeczy. najważniejsze żeby słuchać lekarza.mi zalecił branie pregnoferu uro. miałam problemy z pęcherzem przed ciążą a w niej jest o nie łatwiej. także żurawina i wyciąg z kolendry postawiły mnie do pionu jeśli chodzi o pęcherz.

  2. Catalina (Gość)

    nike nfl jerseys china cheap oregon ducks jerseys