Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Interesujące właściwości miodu

Za sprawą Pszczółki Mai i Kubusia Puchatka, już od wczesnego dzieciństwa wiemy, że miód to samo zdrowie i raj dla podniebienia. Oto 10 faktów, które mogą sprawić, że będziecie sięgać po ten złocisty produkt jeszcze częściej.

 1. Miód jest nie tylko najstarszą substancją słodzącą, ale też jedyną nieprodukowaną przez człowieka i mającą właściwości lecznicze.

 2. pH miodu mieści się w granicach od 3,5 do 5,0, jest zatem zbliżone do pH ludzkiej skóry. Stosowany zewnętrznie, działa wygładzająco, bakteriostatycznie, rozjaśniająco (piegi) przeciwzapalnie oraz zmiękczająco. Miód przeciwdziała wypryskom skórnym, łagodzi zaczerwienienia, poparzenia, spierzchnięcia ust, a także goi owrzodzenia i zapobiega powstawaniu blizn.

 3. Miód w około 20% składa się z wody i jest uważany za substancję niezwykle trwałą. Odpowiednio przechowywany (w szczelnym, kwasoodpornym naczyniu bez dostępu wilgoci i ekspozycji na światło słoneczne, w temperaturze poniżej 18 stopni Celsjusza), może przetrwać wiele lat, tylko nieznacznie tracąc walory smakowe i aktywność enzymatyczną). W okolicy Neapolu archeolodzy odnaleźli podobno naczynie z miodem z przed 2 500 lat i ku wielkiemu zaskoczeniu stwierdzono, że substancja zachowała właściwą sobie lepkość i smak. Jeśli dodasz miód do wypieków, znacznie dłużnej zachowają wilgotność i świeżość.

 4. Miód redukuje złogi tłuszczu odkładającego się w tętnicach, dlatego przyjmuje się, że zabezpiecza układ sercowo-naczyniowy przed ryzykiem powstania zmian miażdżycowych.

 5. Miód wykazuje właściwości diuretyczne (moczopędne), dlatego stosowany jest jako środek wspomagający leczenie w chorobach układu moczowego, takich jak kamica nerkowa oraz ostre i przewlekłe zapalenie nerek i pęcherza moczowego.

 6. Miód reguluje też pracę całego układu pokarmowego, wzmacnia odporność i układ nerwowy. Znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń układu oddechowego (zwłaszcza kaszel u dzieci), nerwic, bezsenności i wielu innych dolegliwości.

 7. W przeciwieństwie do cukru, prawdziwy miód (nieprzetworzony) nie fermentuje w żołądku i jelitach, więc nie naraża cię na ryzyko infekcji drożdżakowej i może być użyty do przeciwdziałania niestrawności. Po zmieszaniu z imbirem i sokiem z cytryny, łagodzi nawet nudności.

 8. Miód ma doskonały stosunek ilościowy fruktozy do glukozy, przez co gwarantuje stałe dostawy energii i umożliwia spalanie tłuszczu nawet kiedy śpisz. Łyżka miodu przed snem (możesz rozpuścić w szklance ciepłej wody) nie tylko ułatwi zaśnięcie, ale też korzystnie wpłynie na metabolizm komórkowy (polecane po sowicie zakrapianych imprezach).

 9. Miód to kopalnia witamin i antyoksydantów. Występująca jedynie w propolisie i miodzie pinocembryna ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i immunomodulujące.

 10. Miód zalecany jest sportowcom w okresie wzmożonej aktywności. Z badań wynika, że regularnie przyjmowanie miodu przed zawodami podwyższa wydajność i tolerancję wysiłku, a spożycie odpowiedniej dawki po dużej aktywności fizycznej umożliwia w krótkim czasie ustąpienie objawów zmęczenia i szybką regenerację.

Zanim jednak sięgniesz po ten cudowny specyfik, nie zapominaj o dwóch ważnych sprawach. Miód nie należy do produktów tanich, ale jest to jedna z tych rzeczy, na których nie należy oszczędzać. Zawsze kupuj nieprzetworzony produkt prosto z pasieki lub w sklepach ze zdrową żywnością. Pamiętaj też, że miód traci swoje właściwości jeśli poddasz go obróbce termicznej, a zatem wbrew powszechnej opinii, gorąca herbata z miodem nie da ci nic prócz doznań smakowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. BeeYes (Gość)

  Warty uwagi jest również miód Manuka, pochodzący z Nowej Zelandii. Jako BeeYes.pl zapraszamy na kosmetyki naturalne do pielęgnacji twarzy nie tylko na bazie miodu Manuka UMF 20+, ale również jadu pszczelego, mleczka pszczelego czy propolisu. Warto korzystać z darów ula!

 2. BeeYes (Gość)

  Warty uwagi jest również miód Manuka, pochodzący z Nowej Zelandii. Jako BeeYes.pl zapraszamy na kosmetyki naturalne do pielęgnacji twarzy nie tylko na bazie miodu Manuka UMF 20+, ale również jadu pszczelego, mleczka pszczelego czy propolisu. Warto korzystać z darów ula!