Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Intubacja

Za pomocą laryngoskopu umieszcza się w tchawicy chorego plastikową rurkę o długości około 20 centymetrów.

Intubacja ułatwia dostarczenie narkozy i tlenu podczas znieczulenia w czasie operacji. Dzięki niej łatwiej usuwa się wydzielinę z dróg oddechowych oraz łatwiej jest podprowadzić pacjentowi oddech zastępczy przez respirator. Oprócz tego lekarze lepiej mogą podać choremu niektóre leki.

Rurkę do tchawicy wprowadza się tak, by jej koniec znajdował się powyżej rozwidlenia tchawicy. Intubację można przeprowadzić na dwa sposoby: wprowadzając rurkę przez nos lub przez usta. Najczęściej intubację wykonuje się za pomocą laryngoskopu lub fiberoskopu. Laryngoskop pozwala zobaczyć lekarzowi wejście do krtani, tak by mógł on lepiej zaaplikować rurkę. Przyrząd do laryngoskopu posiada dwie łopatki: prostą i zakrzywioną, która posiada małą żarówkę. Podczas wsuwania rurki do tchawicy stosuje się często znieczulenie miejscowe w żelu lub sprayu.

Rurki intubacyjne wykonane są z plastiku lub gumy silikonowej i posiadają specjalne mankiety, które powodują, że przyleganie do ścian tchawicy rurki jest bardziej szczelne.

Kiedy wykonuje się intubację?

Intubacja wskazana jest jeśli osoba straci przytomność i nie ma odruchów wymiotnych lub wykrztuśnych i kiedy ma problemy z oddychaniem. Oprócz tego intubację stosuje się przy znieczuleniu ogólnym podczas operacji, jeśli pacjent jest pod wpływem środków powodujących wiotkość mięśni.

Kiedy może pojawić się trudność z intubacją?

Lekarz może mieć problemy z umieszczeniem rurki w tchawicy pacjenta, jeśli chory ma krótką szyję, małą żuchwę, duży język lub małe usta.

Powikłania

Po intubacji chory może mieć uszkodzone zęby bądź protezę. Naruszone mogą zostać również wargi, język oraz języczek. Oprócz tego pacjent może odczuwać ból gardła oraz dyskomfort podczas połykania śliny. Może wystąpić również, jednak bardzo rzadko się tak zdarza, że krtań chorego zwęzi się pod wpływem długiej intubacji. Dlatego jeśli intubacja ma mieć dłuższy charakter należy umiejscowić rurkę przez nos. Wtedy plastikowa rurka jest nieruchoma. Ten typ intubacji utrudnia jednak odsysanie wydzieliny z płuc.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Lynell (Gość)

  You put the lime in the cocnuot and drink the article up.

 2. Lynell (Gość)

  You put the lime in the cocnuot and drink the article up.

 3. Lynell (Gość)

  You put the lime in the cocnuot and drink the article up.

 4. Werra684 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka