Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak cię czują, tak cię piszą

Ludzie potrafią określać typ osobowości innych na podstawie obserwowanych zachowań, krótkich interakcji, a nawet zdjęć. Okazuje się jednak, że jesteśmy w stanie trafnie odgadywać ich cechy na podstawie zapachu.

W niecodziennym niecodziennym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Wrocławskim przyjrzano się zależności między ludzkim zapachem a pięcioczynnikowym modelem osobowości i skłonnością do dominacji.

„Wielka piątka” obejmuje:

  • neurotyczność (vs stałość emocjonalna)
  • ekstrawersję (vs introwersja) i
  • otwartość na doświadczenie
  • ugodowość (vs antagonizm)
  • sumienność (vs nieukierunkowanie)

Udowodniono, że jesteśmy w stanie z dużą skutecznością odgadywać, jaki model osobowości reprezentują inni wyłącznie wąchając ich ubrania.

W tym celu poproszono 60 kobiet i mężczyzn, by przez trzy dni spali w białej bawełnianej koszulce, a także o nieużywanie perfum, dezodorantów, mydła, tytoniu oraz niejedzenie potraw, które modyfikują naturalny zapach ciała. Każda z osób została też poddana testowi osobowości.

Po upływie trzech dni, koszulki zostały zebrane i umieszczone w podpisanych plastikowych torbach. Następnie 200 ochotników na podstawie zapachu oceniało typy osobowości właścicieli koszulek. W większości wykazali się skutecznością zbliżoną do wyników uzyskanych w poprzednim badaniu, które wykazało, że potrafimy oceniać osobowość innych na podstawie obserwowanych interakcji.

Wyjątkowo interesujący jest fakt, że najtrafniejszych ocen dokonywano w przypadku styczności z zapachem osoby o odmiennej płci.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość