Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak leczyć grypę

Katar, gorączka, ból gardła – czy to już grypa, czy jeszcze przeziębienie? Czasami ciężko jest je rozróżnić, więc potocznie większość przypadków takiego paskudnego samopoczucia, zwłaszcza jesienią i zimą, przypisujemy grypie. Zazwyczaj zresztą niesłusznie.

W jaki sposób odróżnić grypę od przeziębienia? I jak sobie ulżyć, kiedy unieruchamiają nas zawroty głowy i osłabienie?

Symptomy grypy

Najważniejszą rzeczą odróżniającą grypę od zwykłego przeziębienia, jest bardzo gwałtowny rozwój i przebieg choroby:

 • gorączka w ciągu nawet jednego dnia może wzrosnąć od 37’C do nawet 40’C;
 • pochodną wysokiej temperatury są dreszcze, pojawiające się równie szybko;
 • pojawia się silny ból oczu, jakby „w oczodołach” – oraz światłowstręt;
 • występuje ból mięśni połączony z ich wyraźnym osłabieniem;
 • nie mamy apetytu, czujemy się zupełnie wyczerpani; boli gardło, krtań, mamy wrażenie „zakorkowania” układu oddechowego.

Jeśli tak właśnie się czujesz – możesz być praktycznie pewien: to grypa. Co robić?

Leczenie objawowe

1.Zostajemy w łóżku! Osłabiony organizm musi mieć czas nie tylko na walkę z wirusem, ale też na zregenerowanie się i nabranie sił. Warto przez te kilka dni bardzo się oszczędzać; jest to tym łatwiejsze, że i tak nie bardzo mamy ochotę czy możliwość prowadzić jakąkolwiek aktywność. Uwaga jednak: nie przegrzewajmy się, gorączka już i tak nas dostatecznie „podgrzewa”. W domu powinno być w miarę chłodno, a pokój trzeba regularnie wietrzyć.

2.Nawilżamy podrażnione śluzówki! Duża ilość płynów, herbatki z rumianku, inhalacje naparu z szałwi, dobrze nawilżone powietrze w pokoju – to konieczność. Wysuszone błony śluzowe są bardziej podatne na zakażenia, co przedłuża chorobę.

3.Walczymy z kaszlem! Zatkane drogi oddechowe mają duży problem, żeby się oczyścić – możemy im w tym pomóc syropami na kaszel, najpierw przeciwkaszlowym, po kilku zaś dniach wykrztuśnym.

4.Gorączkę zbijamy – ale bez przesady. Udowodniono, że lekko podwyższona gorączka pozwala systemowi odpornościowemu łatwiej radzić sobie z chorobą. Nie można jednak dopuszczać do jej wzrostu powyżej 38,5 – 39’C.

5.Stosujemy dietę lekkostrawną. Po pewnym czasie apetyt zacznie wracać, ale organizm nadal jest osłabiony i ma ważniejsze zajęcia, niż trawienie ciężkich potraw. Przez te kilka dni starajmy się więc jeść niewielkie porcje, niezbyt gorące, najlepiej półpłynne.

Leczenie przyczynowe

Grypę wywołuje wirus. Choć nasz organizm przeważnie spokojnie sobie z nim poradzi, to jednak trwać to będzie co najmniej kilka dni – i raczej nie będzie przyjemne. Jeśli chcemy walczyć „u źródła” – potrzebujemy leków antywirusowych.

Leki przeciwwirusowe uniemożliwiają namnażanie się wirusa, a więc skutecznie hamują rozwój choroby i zajmowanie przez nią kolejnych miejsc. Ponieważ zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa w organizmie, zmniejszają intensywność objawów oraz nie dopuszczają do pojawiania się kolejnych, silniejszych.

Żeby jednak lek zadziałał skutecznie, trzeba podać go w ciągu 24 – 48 godzin od zakażenia bądź od wystąpienia pierwszych objawów grypy. Oznacza to, że jeśli chcemy te leki zastosować, nie mamy innego wyjścia – musimy szybko udać się do lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. marlena (Gość)

  A czy zdarzyło sie Wam brac antybiotyk podczas grypy ?
  Lekarz teraz własnei mi przepisał,ale kupiłam równiez osłonowo enterol-probiotyk.dzieki któremu mam nadzieje nie bede sie zmagac z biegunka poantybiotykowa.

 2. Marek (Gość)

  Dlaczego nie ma w Polsce zwyczaju szczepienia się na grypę? Od lat szczepimy się całą rodziną i nie mamy problemu z grypą. Przyznaję, że brakuje programów informacyjnych o skuteczności szczepionek, eventów, happeningów. Ostatnim interesującym był ten z Warszawy: kontakt24.tvn.pl/artykul,wirus-atakuje-warszawskie-metro,141035.html

 3. sardynka (Gość)

  Ja też sie nie szczepię, ale odpukać nie chorujemy dzięki kwasom omega 3 , które także dla dzieci podaję.