Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak leczyć hemoroidy

Ból, pieczenie, problem żeby wygodnie usiąść, chęć unikania toalety jeśli tylko się da… Hemoroidy są nadal zaliczane do wstydliwych problemów, dlatego wiele osób cierpi z ich powodu nie próbując nawet zasięgnąć pomocy lekarskiej. A jest to przypadłość wyjątkowo uciążliwa i kłopotliwa.

Czym są hemoroidy i jak się objawiają?

Hemoroidy zwane też żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, to nic innego, jak naczynia, a raczej sploty naczyń, wypełnionych krwią. Znajdują się w kanale odbytu, a problemy zaczynają sprawiać wtedy, gdy dojdzie do ich poszerzenia, a co za tym idzie – zaburzeń funkcjonowania układu wydalniczego.

Co się wówczas dzieje?

 • Na początku pojawić się może tylko względnie niewielki dyskomfort, przybierający na sile wraz z upływem czasu. Następuje to wówczas, gdy sploty żylno-tętnicze powiększają się, a błona śluzowa rozciąga i powstaje obrzęk.

 • Mogą również pojawić się krwawienia. Są zwykle bezbolesne, a krew jest żywoczerwona – jest to efekt powstania i powiększenia się guzków krwawniczych.

 • Po nich, jeśli hemoroidy nie są odpowiednio leczone, przychodzi ból – to jest ten moment, kiedy chcielibyśmy w ogóle nie chodzić do toalety. Naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniu i są zastępowane tkanką łączną. Tworzą się guzy, które podrażniane i wypychane przy wypróżnianiu się powodują ból.

Na tym etapie zazwyczaj konieczna jest już fachowa pomoc lekarska. Czasami jednak należy z niej skorzystać znacznie wcześniej – jeśli krwawienie, nawet bezbolesne, jest obfite. Może być konieczny doraźny zabieg zatrzymujący je.

Jakie są przyczyny choroby?

Tak naprawdę nie wiadomo, czemu hemoroidy zaczynają sprawiać problemy. Można jednak wyróżnić kilka istotnych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby.

Czynniki związane z trybem życia: nieodpowiednia dieta, zawierająca zbyt mało błonnika niedostateczna ilość płynów w codziennej diecie typowo siedzący tryb życia, zbyt mało ruchu praca lub sporty wymagające stałego napinania mięśni częste, długotrwałe zaparcia

Czynniki medyczne i zdrowotne:

ciąża i poród
podeszły wiek
niewydolność serca
nadciśnienie tętnicze
wrodzona słabość mięśni zwieracza odbytu

Na niektóre z tych czynników mamy duży wpływ, warto więc się nimi odpowiednio zająć. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemności związanych z wizytami w toalecie – nie mówiąc rzecz jasna o tym, że poprawimy ogólny stan swojego zdrowia.

Jak można pomóc sobie samemu?

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z leczeniem hemoroidów jest doprowadzenie do normalnych, regularnych wypróżnień. Istotne jest więc, żeby jak najszybciej zmienić swoją dietę, uzupełniając ją o produkty zawierające błonnik, oraz picie większej niż dotąd ilości płynów (najlepiej czystej wody).

Jeżeli razem z hemoroidami występują zaparcia, oprócz zmiany diety dobrze jest też stosować przez pewien czas środki zmiękczające stolec.

Można również zmniejszać przykre dolegliwości za pomocą środków przeciwbólowych, najlepiej tych w aerozolu czy kremie.

Bardzo istotny jest także tryb życia. Chory musi mniej czasu spędzać w typowo biurowej pozycji siedzącej, więcej natomiast ruszać się i prowadzić regularną aktywność fizyczną.

Jednak jeśli stosowanie tych domowych sposobów nie daje rezultatów, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Najprawdopodobniej zastosowany zostanie jeden z mało inwazyjnych zabiegów, po którym odczujemy wyraźną ulgę.

Małoinwazyjne metody leczenia hemoroidów

Skleroterapia – wykonuje się wiele minizastrzyków podskórnych wokół chorego guzka. Powodują one powstanie zakrzepu w naczyniach, z których zbudowane są jego ścianki. Niedotleniony i niedożywiony guzek w ciągu kilku dni odpada i zwykle nie pojawiają się już nawroty.

Metoda Barrona – polega na założeniu ciasnych, gumowych podwiązek wokół podstawy guzków krwawniczych. Hamuje się w ten sposób ich ukrwienie, co powoduje martwicę i wypadnięcie.

Krioterapia – czyli stosowanie niskiej temperatury; polega na zamrażaniu podstawy guzków, co również wywołuje ich lokalną martwicę i zmniejszenie.

Fotokoagulacja podczerwienią – wykorzystuje się tutaj światło lamp halogenowych, przenikające do błony śluzowej. Ciepło niszczy przerośnięte tkanki, a pod samym guzkiem tworzy się blizna odcinająca dostęp krwi i składników odżywczych.

Metoda Longo – zabieg jest wykonywany za pomocą specjalnego instrumentu zwanego staplerem. Stapler wycina pas błony śluzowej odbytnicy nad zmienionymi hemoroidami i automatycznie zszywa miejsce u ich podstawy. Podczas jednego zabiegu usuwa się wszystkie chore guzki.

Te zabiegi w większości przypadków wystarczają do poradzenia sobie z problemem. Chory zyskuje znaczne polepszenie się komfortu życia, a przypadłości przeważnie nie nawracają.

Kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna?

Zwykle to właśnie strach przed operacją sprawia, że niechętnie udajemy się z hemoroidami do lekarza. Tymczasem zaledwie 10% osób z chorobą hemoroidalną wymaga inwazyjnego, operacyjnego leczenia. Zwykle wtedy, jeśli wcześniej nie zgłosili się do lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. x (Gość)

  Akurat dzis bylem na zabiegu polegajacym na zalozeniu przy podstawie zylaka ciasnej gumki,zabieg moze nie przyjemny ale i bezbolesny.Najgorsze jest to,ze masz poczucie silnej potrzeby odwiedzenia kibelka.A jak siadziesz to i tak na darmo,im duzej  tym bardziej nasila sie to.Nie wiem jak dlugo to potrwa mam nadzieje,ze krotko bo to cholerny dyskomfort.

 2. gostek (Gość)

  Witam wszystkich byłem u lekarza z Tym i przypisał mi czopki ( PROCTO-GLYVENOL  2 razy dziennie rano i wieczorem ) Maść HEPARINUM GSK 3 razy dziennie smarować odbyt i tabletki 2 razy dziennie DIOSMINEX :) mialem 5 guzów w 4 dni i mam jeedn i to mały więc polecam te Leki . :)

 3. sowiq (Gość)

  A ja jakos nie moge sie przemóc zeby isc z tym do lekarza, z tym ze moj problem nie jest az tak powazny. od czasu do czasu mam tylko swedzenie i lekkie guzy. Poczytalem w necie i kupilem Proctocomfort. Pomoglo, i w sumie na razie przeszło. Moze nie wroci :)

 4. MartaP

  Działa, sztyft do leczenia zimnem
  http://zdrowiemojapasja.pl/criorectum_hemoroidy

 5. ja (Gość)

  Jestem w 8 miesiącu ciąży i to mi wyszło. Mam nadzieję że o porodzie samo zniknie.

 6. kasma

  Też miałam swego czasu hemoroidy :/ dostałam wtedy od lekarza czopki Ruskorex http://www.ruskorex.pl/ i nie powiem przeszło szybko. Nawet nie wiedziałam, że ta choroba lubi nawracać.

 7. ewelina (Gość)

  Walka z hemoroidami polega przede wszystkim na zlikwidowaniu zaparć, u mnie sprawdził się doskonale dicopeg.

 8. Ewa (Gość)

  nabawiłam się hemoroidów przez długotrwające zaparcia w ciąży, w walce z tymi dwoma mocno związanymi dolegliwościami pomogły mi czopki eva qu na zaparcia i diosminex na żylaki..co za ulga..

 9. jasia (Gość)

  niektórzy niestety mają wrodzoną wadę słabych mięśni odbytu, trzeba sie dużo ruszać, aktywność fizyczna do podstawa, postawa siedząca rozleniwia cały organizm. Ja brałam kiedyś hemorend, bo już choroba posunęła się trochę dalej i domowe sposoby nie pomagały, hemorend pomógł po ok 1-2 miesiacach

 10. kima

  Miałam problemy z hemoroidami od kiedy pamiętam. Zawsze leczono mnie objawowo, pomagało nie mogę powiedzieć ale po kilku miesiącach zawsze wracało :( w końcu złapało mnie tak, że czopki nie pomogły. Proktolog już tylko kierował na zabieg. Ale u mnie na taki czeka się długo. Miesiąc się męczyłam aż dostałam namiar na szpital św. Elżbiety i docent Kołodziejczak. Nie wiele myśląc zapisałam się (też podobno mi się udało, że akurat miała wolny termin) i w przeciągu tygodnia byłam po zabiegu. Trwał szybko, na drugi dzień byłam już w pełni sił. Rana goiła się około dwóch tygodni. Teraz kilka miesięcy po czuje się rewelacyjnie, hemoroidy nie wracają, nic mi nie dokucza. Polecam to miejsce na różne zabiegi proktologiczne, spotkałam tam osoby z całej Polski z dużo poważniejszymi schorzeniami niż hemoroidy.

 11. bluszcz

  Najważniejsze to zapobiegać hemoroidom, kiedy tylko pojawią się zaparcia warto zmienić dietę i stosować dicopeg 10g, problem powinien szybko ustąpić

 12. Kometka (Gość)

  Ja byłam taka mądra, że próbowałam leczyć je sama. No i się tym sposobem załatwiłam tak, że usiąść nie mogłam nawet a co dopiero mówić o wypróżnieniu. W końcu po konsultacji z proktologiem zdecydowałam się na zabieg gumkowania - przeprowadzał go doktor Ciszewski z Wilmedu. Od razu po zabiegu czułam sporą różnicę , teraz już mija drugi miesiąc od niego i jest naprawdę rewelacja.

 13. Magnetoplag

  Polecam Magnetoplag, który jest pomocniczym środkiem terapeutycznym do przewlekłej, łagodnej stymulacji kanału odbytu w przebiegu choroby hemoroidalnej, po uprzednim wykluczeniu choroby nowotworowej jelita grubego. Łączy w sobie miejscowe działanie pola magnetycznego i ucisku.

  https://www.magnetoplag.pl/

 14. wikka3

  najlepsze są zabiegi, najszybszy efekt jest, ja miałam w gdyni robione usuwanie i mi bardzo szybko się zgoiło

 15. kasma

  Dobrym zabiegiem jest gumkowanie czyli metoda Barrona. Stary sposób ale na hemoroidy pomaga. W Warszawie można wykonać taki zabieg w klinice Ober Clinic na Chałubińskiego. Między innymi u dr Jackiewicza. To jeden z najlepszych specjalistów w stolicy.