Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak leczyć trądzik

Trądzik uważany jest powszechnie za przypadłość wieku młodzieńczego – to właśnie na twarzach, ramionach i plecach nastolatków pojawia się najwięcej wykwitów. Może się jednak pojawić również w późniejszym wieku, i podobnie nie tylko szpecić w czasie trwania, ale też zostawić po sobie nieprzyjemnie wyglądające blizny. Młodzieńczy czy nie, trądzik można – i należy leczyć.

Czym jest trądzik i dlaczego się pojawia?

Najczęściej trądzik widzimy u nastolatków: ich plecy, ramiona, twarz, pokryte są często olbrzymią ilością wypełnionych białą ropą wykwitów. Powodem są zachodzące w tym okresie drastyczne zmiany hormonalne, wpływające nadmierną produkcję łoju – ten zaś jest świetną pożywką dla bakterii beztlenowych, prowadzących do powstania stanu zapalnego.

Ponieważ hormony mają na ten proces olbrzymi wpływ, często bywa tak, że ich wahania – np. podczas ciąży czy nawet przed okresem, a u panów spowodowane przykładowo czynnikami chorobowymi – sprawiają, że trądzik wraca. Nawet, jeśli nie jesteśmy już nastolatkami.

Innymi powodami pojawienia się trądziku może być nadmierne rogowacenie ujścia mieszków włosowych – wówczas zmiany pojawiają się głównie właśnie w tych miejscach.

Charakterystyczne zmiany

Jak wyglądają pryszcze, wie chyba każdy. Ale to tylko jeden z przejawów trądziku – poza nimi mogą występować podskórne grudki, zaskórniki, krosty, a nawet torbiele ropne czy rozlane stany zapalne. Przeważnie po większych zmianach zostaje trwały ślad w postaci blizny.

Na szczęście dermatologia dysponuje już całkiem szeroką gamą środków, którymi można sobie pomóc w walce z tym uciążliwym problemem. Zmniejszają one także ryzyko powiększania się zmian i szybciej je goją – dzięki czemu można praktycznie nie mieć trwałych pozostałości po wypryskach i stanach zapalnych.

Odpowiednie oczyszczanie skóry i jej pielęgnacja

Jeśli trądzik nie jest bardzo dokuczliwy, nie pojawiają się rozlane stany zapalne i bolesne, gęste wykwity, a problemem jest głównie kwestia estetyczna – możemy spróbować sami poradzić sobie z problemem. Trzeba jednak zacząć zwracać baczną uwagę na sposób pielęgnacji skóry.

Kosmetyki – w aptekach dostępny jest szereg specjalnych kosmetyków, przeznaczonych właśnie do pielęgnacji skóry z trądzikiem. Warto wybrać się właśnie do apteki zamiast np. do marketu, ponieważ przy okazji uzyskamy fachową pomoc dotyczącą wyboru najlepszego dla nas środka i dokładnego sposobu jego używania.

Gabinety kosmetyczne – jeśli same zakupione środki oczyszczają naszym zdaniem zbyt słabo, warto wybrać się do specjalisty. Oczyszczenie skóry metodami stosowanymi przez kosmetyczki nie tylko wystarcza na dłużej, ale i jest znacznie dokładniejsze. Często już po jednej wizycie widoczna jest wyraźna poprawa.

Mydła i toniki antybakteryjne – są uzupełnieniem oczyszczania skóry, pozwalają bowiem ograniczyć ilość bakterii rozkładających łój. To przez nie bowiem pojawiają się brzydkie wykwity i stany zapalne, których ciężko się potem pozbyć.

Maseczki na trądzik – maseczka z drożdży, miodowo-jabłkowa, z porzeczek, z ziemniaka, to sposoby czysto „domowe”, często jednak zadziwiająco skuteczne. Pomagają nie tylko głęboko oczyścić skórę, ale też ładnie ją wygładzają i odżywiają.

Kiedy jednak domowe czy nawet „apteczne” sposoby wydają się nie działać – koniecznie należy zasięgnąć porady lekarza. Przeważnie wystarczy nasz rodzinny, w cięższych przypadkach możemy dostać skierowanie do dermatologa.

Leczenie trądziku

Należy je rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ im większe zmiany – tym wyższe ryzyko, że pozostawią po sobie trwałe przebarwienia i blizny. Podejmując się leczenia trądziku trzeba jednak pamiętać, że efekty niemal nigdy nie są widoczne po kilku dniach, a sam proces może trwać nawet kilkanaście miesięcy – zwykle jest to około pół roku.

Leczenie ogólne polega przeważnie na stosowaniu antybiotyków. Podaje się je w nieco innych dawkach, niż przy normalnych zakażeniach bakteryjnych – a sama kuracja trwa dużo dłużej, nawet do kilkunastu tygodni.

Podawane są też witaminy działające przeciwłojotokowo – PP, B2 oraz C. Unikać należy preparatów suplementujących kompleks witamin B, ponieważ witamina B12 może wręcz nasilić objawy trądziku.

Leczenie miejscowe obejmuje głównie maści, często przygotowywane w aptece według receptury. Służą do głębokiego oczyszczania i dezynfekcji, działają antybakteryjnie. Zawierać mogą również miejscowo działające antybiotyki.

Niekiedy stosowane jest również leczenie hormonalne.

Pamiętaj!

Niezależnie od metody leczenia, zawsze podstawą jest odpowiednia higiena i oczyszczanie skóry. Nawet dobrze zaleczony trądzik może wrócić, jeśli zaniedbamy nawet na krótki czas stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych i dopuścimy do pojawienia się kolejnych wykwitów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. kajka (Gość)

  jakiś ma poważne problemy z trądzikiem, to naprawd rok temu miałam tak straszny trądzik, że żadne kosmetyki nie pomagały. w końcu poszłam do dermatologa i przepisał mi kurację tabletkami Aknenormin - brałam je przez 6 miesięcy, ale dzięki nim pozbyłam się okropnych ropnych wykwitów i grudek. jak ktośę polecam :)

 2. Michał (Gość)

  a miałaś jakieś efekty uboczne podczas brania Aknenorminu? Przy ostatniej wizycie u dermatologa pojawiła się ta nazwa i niewykluczone, że będę musiał przez jakiś czas brać ten lek. Dlatego wypytuję trochę ludzi, którzy go przyjmowali o efekty uboczne, które wiem że czasem występują.

 3. Lenka (Gość)

  ja brałam Aknenormin i u mnie pojawiło się wysuszenie skóry i śluzówki. Na to pierwsze interweniowałam emulsją Cetaphil, na śluzówkę zaś sztucznymi łzami i sterimarem. Do tego odczuwałam kłucie w wątrobie (fast foody sprzed rozpoczęcia kuracji dały o sobie znać), ale silimarol wyszedł temu na przeciw. Poza tym nie odczuwałam chyba niczego, co wymagałoby jakiejkolwiek interwencji - w każdym razie nie pamiętam.

 4. Nika (Gość)

  Mnie bardzo pomogło stosowanie antidacne z differinem, a potem skinoren+ differin, a trądzik naprawdę uciążliwy, no i łykać cynk :)

 5. Marta (Gość)

  Dobry jest tyż peeling chemiczny, raz na jakiś czas zrobiony. Sama chadzam na niego do Elite w Warszawie. Cera jest ładniejsza, gładsza i nie taka pełna przeróżnych syfków. Idealnie :D

 6. Werra137 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w google; odchudzanie przed i po by sasetka