Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak nie dać się osteoporozie

Osteoporoza to podstępna choroba, która długo nie daje o sobie znać. Nazywana jest przez to często "cichym złodziejem kości". Poznaj sposoby, które pozwolą ci jej uniknąć i złagodzić dolegliwości z nią związane.

Osteoporoza może dopaść każdego, ale szczególnie narażone są na nią kobiety po menopauzie, palące i prowadzące siedzący tryb życia. O rozwijającej się chorobie świadczyć mogą bóle pleców wzmagające się w ciągu dnia bez względu na rodzaj wykonywanej czynności; zmniejszenie wzrostu i garbienie się, spowodowane osiadaniem kręgów; powtarzające się i wolno zrastające się złamania kości. Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu - Ryzyko osteoporozy.

Jak zapobiegać i leczyć

W zapobieganiu i leczeniu osteoporozy niezbędne jest uzupełnianie niedoboru wapnia i witaminy D3. Ich cennym źródłem są ryby, sery, sezam, siemię lniane i mleko, a także przyprawy: bazylia, majeranek, oregano, tymianek i pietruszka.

Należy natomiast unikać picia kawy, kakao, czarnej herbaty, jedzenia dużych ilości otrąb pszennych i mięty pieprzowej. Ograniczenie w diecie ilości spożywanej soli pozwoli ci zmniejszyć tempo wydania wapnia z organizmu.

W leczeniu skutków osteoporozy takich jak np. bóle pleców, pomocna może okazać się aromaterapia. Zapach olejków z rozmarynu, dziurawca, majeranku, goździka, tymianku i wawrzynu działa rozluźniająco. Raz w tygodniu możesz więc zafundować sobie kąpiel z kilkoma kroplami jednego z tych aromatów.

Ziołowe napary z lukrecji, skrzypu polnego i prawoślazu lekarskiego mogą zapobiec pojawieniu się choroby i spowolnić jej postęp. Łyżeczkę jednego z ziół zalej filiżanką wrzątku i parz pod przykryciem ok. 10 min. Pij dwa razy dziennie po filiżance ciepłego napoju. Wiosną natomiast pijaj sok z młodych pokrzyw, które zbiera się zanim jeszcze zakwitną.

Poza tym:
- śpij co najmniej 8 godzin na dobę - kości będą mieć czas na regenerację;
- bądź aktywna fizycznie - regularnie spaceruj, a wzmocnisz kości i złagodzisz dolegliwości bólowe.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość