Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie

Ciśnienie krwi mierzy się w celu ustalenia, z jaką siłą krew napiera na ściany tętnic. Norma mieści się w granicach 120/80 mmHg. Po przekroczeniu progu 139/89 mmHg pojawia się niebezpieczne dla zdrowia nadciśnienie, dlatego tak ważna jest jego kontrola.

Aby prawidło zmierzyć ciśnienie krwi ciśnieniomierzem należy pamiętać:

 • Przed pomiarem odpocznij, leżąc lub siedząc spokojnie ok. 5-10 min.
 • Nie mierz ciśnienia od razu po zjedzonym posiłku, należy odczekać co najmniej godzinę. Pół godziny natomiast po ostatnim wypalonym papierosie albo po przyjściu z mrozu.
 • Postaraj się kontrolować ciśnienie zawsze o tej samej porze i najlepiej w podobnych warunkach.
 • Ciśnienie mierz przed przyjęciem leków (np. zażywanych stale rano).
 • Mierz zawsze na tej samej ręce, np. prawej. Jeśli sprawdzasz jego wysokość często, co jakiś czas zmierz ciśnienie też na drugiej.
 • Podczas mierzenia oprzyj rękę na stole swobodnie, sieć spokojnie.
 • Opaska ciśnieniomierza powinna znajdować się 2-3 cm nad zgięciem łokcia; pod opaskę powinny wchodzić 2 palce (jeśli się nie mieszczą, tzn. że opaska jest zbyt mocno zaciśnięta).
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Lilka

  Myślę, że do mierzenia ciśnienia samemu świetnie sprawdzają się  ciśnieniomierze Omron . W mierzeniu ciśnienia ważny jest też puls...

 2. roletka (Gość)

  z tym prawidłowym mierzeniem to nie ma takiego zachodu jak się ma dobry i intuicyjny aparat, nałoży się na nadgarstek i po całym kłopocie wszystko sam robi, w diagnosis warto wybrać sobie model bo mają bardzo niezawodny sprzęt a potem w aptece czy tam sklepie medycznym bez problemu się go dostanie

 3. Rayshelon (Gość)

  Way to use the internet to help people solve prbsoeml!

 4. Rayshelon (Gość)

  Way to use the internet to help people solve prbsoeml!