Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak prawidłowo zażywać leki

Aby lekarstwa nam nie zaszkodziły, a odpowiednio zadziałały, trzeba je umiejętnie zażywać. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Lekarstwa popijaj tylko wodą - najlepiej przegotowaną i ostudzoną lub niegazowaną mineralną. Witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach, jak np. wit. A, D, E i K, możesz popijać mlekiem. Nie łykaj lekarstw z sokami, gdyż są kwaśne i obniżają skuteczność wielu preparatów; z gorącą wodą, która może rozpuścić otoczkę tabletki zanim dotrze ona do żołądka lub jelit; z alkoholem, gdyż lekarstwa wchodzą z nim w niebezpieczne dla zdrowia interakcje.

Nie eksperymentuj z dawkami - stosuj się do zaleceń lekarza co do godziny przyjmowania leków i ich ilości. Nie przerywaj kuracji nawet, gdy zauważysz poprawę zdrowia, bo organizm może się uodpornić na lek.

Nie rozgryzaj kapsułek i drażetek, gdyż ich otoczka jest tak skonstruowana, aby zawartość zaczęła się wchłaniać dopiero w jelicie cienkim, "oszczędzając" żołądek. Rozgryzienie antybiotyków powoduje, że leki te przestają w ogóle działać, bo niszczy je kwas solny w żołądku. Tabletki ze specjalnym wgłębieniem w środku można przełamać i połknąć każdą część osobno, gdy np. jest za duża i mamy trudność z połknięciem jej w całości.

Nie łykaj wszystkich tabletek na raz, gdyż może to prowadzić do tzw. polipragmazji, czy zwiększenia ryzyka niepożądanych skutków ubocznych oraz interakcji pomiędzy lekami. Najlepiej ustal z lekarzem kolejność zażywanych lekarstw, ponieważ między przyjmowaniem niektórych trzeba robić nawet półgodzinne przerwy.

Nie łącz lekarstw z jedzeniem, jeśli producent zaleca przyjmowanie leku na czczo. Zjedzenie jej z pokarmem spowoduje gorsze wchłanianie.

Zawsze sprawdzaj termin ważności lekarstw i pamiętaj, że przeterminowane leki trują.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Mirabellka43 (Gość)

    Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu; odchudzanie przed i po by sasetka