Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak szybko pozbyć się siniaków

Czasem są powodem do dumy, ale w większości przypadków bolą, szpecą i długo się goją, przybierając po kolei wszystkie barwy tęczy. Na szczęście jest kilka sposobów na zmniejszenie uciążliwych zasinień.

Sezon narciarsko-snowboardowy w pełni, więc siniaki mnożą się w tempie mistrzowskiego zjazdu. A i karnawałowe szaleństwa często pozostawiają nam pamiątki po gorączce sobotniej nocy. Tu ktoś niechcący szturchnie łokciem, tam obijesz się o kant stołu w trakcie parapetówki w kawalerce i tęczowy krwiak gotowy. Pół biedy jeśli można ukryć go pod spodniami czy długim rękawem; ale co robić jeśli za kilka dni z jakiejś okazji trzeba paradować w mini albo odsłonić ramiona?

Unosimy

Siniak to nic innego jak lokalne, podskórne nagromadzenie się krwi wyciekającej z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Jeśli chcesz ograniczyć zasinienie, unieś stłuczoną kończynę i staraj się utrzymywać ją w takiej pozycji przez kilka pierwszych godzin, by zmniejszyć napływ krwi do newralgicznego miejsca. Taki sposób jest oczywiście niezbyt praktyczny, ale na szczęście są też inne.

Zimno-ciepło

Niska temperatura zmniejsza ból i przyśpiesza regenerację tkanki. Przez pierwsze 24-48 godzin do stłuczonego miejsca na maksimum 10 minut przykładaj woreczek z lodem i co jakiś czas powtarzaj okład. Po upływie około doby, do miejsca urazu można przyłożyć ciepły, wilgotny kompres, który pobudzi krążenie i przyśpieszy zmianę barwy zasinienia. Absolutnie nie stosujemy natomiast żadnych maści rozgrzewających.

Smarujemy

Sekretna broń chirurgów plastycznych i niezbędnik sportowców to żel z wyciągiem z arniki. To sprawdzony, skuteczny środek, który pobudza krążenie, działa naprawczo na naczynia krwionośne i sprawia, że zasinienia szybciej znikają. Oczywiście, ulgę w bólu może przynieść stary, dobry Altacet, który dodatkowo zlikwiduje opuchliznę. Wypróbować można również kompres nasączony roztworem sody (1 łyżeczka na pół szklanki wody).

Aspirynie stanowcze 'nie'!

Przy poważnych stłuczeniach pokusa sięgnięcia po środek przeciwbólowy może być nieodparta, ale za żadne skarby nie łykaj Aspiryny. Środek rozrzedza krew, więc w rezultacie siniak może jeszcze się powiększyć.

W zdrowym ciele ...

... mniej siniaków. Właśnie tak! Prawidłowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna sprawiają, że nasze ciało sprawniej walczy z urazami, w tym z krwiakami i uszkodzeniami skóry. Jeśli aktualnie twoje kończyny przybrały odcień sino-niebiesko-zielony, nie zapominaj o ruchu, płynach i solidnych porcjach warzyw i owoców.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość