Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak uchronić się przed ślepotą?

Eksperci alarmują, że po 50 roku życia każdy powinien poddawać się badaniu oczu przynajmniej raz w roku.

Około milion Polaków cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), które jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku po 50. roku życia. Zaniedbania w profilaktyce sprawiają, że pacjencji najczęściej dowiadują się o chorobie zbyt późno i zmian w ostrości obrazu nie da się już odwrócić.

Choroba rozwija się w obrębie centralnej części siatkówki, która odpowiada za ostrość widzenia. Zwyrodnienie znacznie utrudnia, a z czasem uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak czytanie, rozpoznawanie twarzy i barw, a nawet chodzenie. Dochodzi też do zniekształceń obrazu.

"AMD można określić jako epidemię ślepoty XXI wieku. Obecnie, choroba dotyczy 150 mln ludzi na świecie, ale w związku ze starzeniem się społeczeństw liczba jej nowych przypadków szybko wzrasta. Szacuje się, że w 2020 r. 7,5 mln osób może być niewidomych z powodu AMD" – mówi prof. Andrzej Stankiewicz z Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Rozróżnia się dwa rodzaje AMD:

 • Postać sucha po latach prowadzi do praktycznej ślepoty, jednak rozwija się na tyle wolno, że jej postępy można spowolnić zmianą stylu życia jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta.
 • Postać wysiękową jest diagnozowana u ok. 20 proc. chorych zdarza się, że prowadzi do całkowitej utraty wzroku już po kilku miesiącach. Jednak w przeciwieństwie do postaci suchej, wczesne wykrycie tej ciężkiej odmiany AMD umożliwia zastosowanie terapii, która powstrzymuje rozwój choroby.

Co zrobić, by zapobiec rozwojowi choroby?

Przede wszystkim wykonywać regularne badania dna oka po 50 roku życia, a już od dziś wzbogacić jadłospis w produkty przyjazne oczom. Należą do nich te, które obfitują w przeciwutleniacze takie jak luteina i zeaksantyna, a także wszelkie źródła kwasów Omega-3. Pamiętajmy więc, by w naszej diecie nie zabrakło zielonych warzyw (brokułów, szpinaku, groszku, jarmużu, kapusty włoskiej), pestek dyni, papryki, cukinii, oliwek, żółtek jaj i tłustych ryb morskich (makrela, śledź, łosoś, dorsz).

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju choroby są:

Ogromną rolę w wykrywaniu AMD odgrywa też prosty test, który można samodzielnie wykonać w domu. Do przeprowadzenia testu Amslera potrzebujemy kartkę w kratkę z narysowaną w środku kropką. Przyglądamy się jej z jednym okiem, zakrywając drugie. Jeśli odnosimy wrażenie, że linie na kartce falują lub rozmywają się, natychmiast należy skonsultować się z okulistą.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. janek (Gość)

  od kiedy to dorsz jest tłustą rybą ?? ??

 2. dynamical

  Wizyta u okulisty jest niezbędna, ale w pewnym momencie są już potrzebne pomoce stomatologiczne dla niedowidzących. Wybór tego asortymentu jest ogromy. Ja jednak polecam taki salon: http://optyk-gliwice.pl/oferta_pryzmat/pomoce_optyczne Są dobrze wyposażenie i doradzają co najlpeij wybrać.

 3. Elżbieta (Gość)

  To ważne, żeby badać tak często wzrok. Sama mam 56 lat i dzięki częstemu badaniu lekarz wykrył u mnie jaskrę. Ale to dlatego, że dobry lekarz, bo moje znajome chodzą to kończy się na dobraniu mocniejszych szkieł do okularów... Nie dajcie się, żeby potem nie było za późno. Mnie diagnozował dr Hanarz z OKOAKCENT z Krakowa i uważam, że jest naprawdę leakrzem z powołania i zna się na rzeczy. Pozdrawiam, Elżebieta

 4. kapucynka

  Regularne kontrolne u okulisty to podstawa! My długo szukaliśmy jakiegoś rozwiązania dla mamy, która ma zaćmę, bo w Polsce musiałaby bardzo długo czekać na operację tego schorzenia... Ostatecznie zdecydowaliśmy się na PROVISUS w Czechach: http://www.operacjazacmy.info/ . Wszystko poszło tam bardzo sprawnie, ale najważniejsze było dla nas to, że oni załatwiają refundację z NFZ, więc za zabieg praktycznie nic nie płaciliśmy. To chyba najlepsze rozwiązanie. Nie trzeba czekać latami na operację - wszystko można załatwić niemalże od ręki.