Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak wyjechać do sanatorium

Jeżeli chcesz wyjechać prywatnie, nie musisz starać się o żadne skierowanie. Możesz jechać w dowolnym terminie i tam gdzie chcesz. Jednak koszt takiego wyjazdu jest dosyć wysoki. Warto więc postarać sie o skierowanie w ramach funduszu NFZ.

Skierowanie takie wypisuje lekarz, u którego się leczysz w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli leczysz się w szpitalu, to taki wniosek o leczenie sanatoryjne wypisuje lekarz prowadzący. Wniosek taki jest wypisywany na specjalnym druku i uzasadnia m.in. konieczność leczenia w sanatorium, określa rodzaj schorzenia, podaje wyniki badań, w przypadku leczenia w szpitalu dołącza się kopię karty informacyjnej. Na druku powinna być pieczątka z numerem umowy z NFZ oraz pieczątka imienna. Skierowanie i dołączone wyniki badań są ważne przez rok od daty wystawienia.

Procedura oczekiwania jest dosyć długa, należy więc jak najszybciej wysłać wszystkie dokumenty do wojewódzkiego oddziału NFZ. W ciągu 30 dni wniosek powinien być rozpatrzony. O tym, dokąd i kiedy pojedziemy, a także o rodzaju leczenia decyduje fundusz. Wszystkie informacje na ten temat otrzymamy drogą pocztową nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem kuracji. Jeśli dany termin lub miejsce nam nie odpowiada, lub też rezygnujemy z powodu choroby, jak najszybciej odsyłamy skierowanie do NFZ z potwierdzeniem stanu choroby. Wówczas fundusz wyznaczy nam nowy termin.

Pobyt w sanatorium jest częściowo odpłatny - ponosimy część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość opłaty zależy od sezonu i standardu pokoju. Czasem obowiązuje też opłata klimatyczna. W ramach funduszu przysługują nam trzy zabiegi dziennie, a za zgodą lekarza można dokupić dodatkowe.

Koszty leczenia w szpitalu uzdrowiskowym finansowane są w całości przez NFZ. W przypadku leczenia ambulatoryjnego fundusz pokrywa koszt zabiegów i badań, za kwaterę i wyżywienie płacimy sami.

Do szpitala uzdrowiskowego na pobyt dostajemy zwolnienie lekarskie. Do sanatorium uzdrowiskowego konieczny jest urlop.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość