Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jak zażywać leki

Coraz częściej przyjmujemy coraz więcej leków, witamin i suplementów. Nie zawsze jednak łykamy je w prawidłowy sposób. Ważne są nie tylko pory zażywania, ale też to, czym popijać poszczególne tabletki.

 • Masz wątpliwości czym popijać tabletkę? Czy powinno się ją łykać przed czy po posiłku? A może nie wiesz czy rozgryzać, połykać od razu czy ssać? Najlepiej zawsze to konsultować z lekarzem, ale niestety coraz częściej sięgamy po tabletki sami, bo są one łatwo dostępne i bez recepty.

Czym popijać

 • Wszystkie tabletki - niezależnie czy są to witaminy, czy tabletki przeciwbólowe - najlepiej popijać wodą. Antybiotyków nie należy popijać mlekiem ponieważ tracą swoją bakteriobójczą moc. Tabletek na nadciśnienie i serce nie łączymy z kolei z sokiem grapefruitowym, ponieważ skutkiem mogą być palpitacje serca lub spadek ciśnienia.

Pory przyjmowania

 • Na ulotkach dołączonych do tabletek zawsze znajdziemy zalecenie jak przyjmować lek. Albo przed jedzeniem, albo w czasie posiłku, albo po. Zalecenia te są ważne, ponieważ od nich zależy kiedy zażyty lek najlepiej zadziała. Przed lub po posiłku oznacza, że łykamy tabletki w odstępie 30-60 minut od posiłku.

Umiar

 • W czasie przeziębienia mamy skłonności do zażywania kilku preparatów, choć zawierają one identyczne składniki. Pamiętaj, że choć tabletki na przeziębienie dostępne są bez recepty, to jednak można je łatwo przedawkować, a to może być bardzo groźne dla naszego organizmu. Zwracaj też uwagę na skład tabletek i starannie dobieraj je do dolegliwości. Nie warto wierzyć w inteligencję tabletek, że działają właśnie na to miejsce, które nas boli.
 • W czasie zażywania antybiotyku warto zastosować kurację preparatami zawierającymi bakterie probiotyczne. Pomoże to nam przywrócić prawidłową florę bakteryjną w jelitach.

 • Rozgryzać czy połykać? Jeśli masz takie wątpliwości, to zapamiętaj, że drażetki i kapsułki należy połykać w całości, gdyż powinny się one rozpuścić już w żołądku. Można natomiast pogryźć większe tabletki, jeśli mamy problem z ich połknięciem.

 • Jeśli masz dylemat czy wybrać lek w czopkach czy też doustny, to warto wiedzieć, że te pierwsze działają mocniej i szybciej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Sergey (Gość)

  People who have had kne, hip or other surgery in garenel report benefits from Nordic Walking because the poles transfer some of the stress to the upper body and therefore reduce the impact on the lower body. I don't know who teaches power walking specifically, but you might ask at Fleet Feet Sports or any of the other area running stores. They might know of someone.

 2. Mirabellka448 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w google; odchudzanie przed i po by sasetka