Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jasna karnacja a witamina D

Porcelanowa karnacja nigdy nie wyjdzie z mody, a unikanie podrażnień słonecznych zmniejsza ryzyko raka skóry. Naukowcy odkryli jednak, że osoby obdarzone jasną skórą mogą częściej cierpieć na niedobór witaminy D, którą z kolei łączy się ze zmniejszoną zapadalnością na choroby serca i większymi szansami na pokonanie nowotworów piersi.

Wyniki przeprowadzonych badań odbijają echem niepokoje wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia: podczas gdy coraz większa liczba osób unika kontaktu ze słońcem, rośnie zagrożenie niedoborem witaminy D, którą nasze ciało syntetyzuje pod wpływem promienie UV.

Okazuje się też, że to nie tylko ekspozycja na słońce i dieta determinują poziom witaminy D, a w grę mogą wchodzić też wariacje genetyczne, które determinują efektywność przetwarzania witaminy w naszych ciałach. Jeśli masz jasną karnację, prawdopodobnie potrzebujesz suplementu.

Na Uniwersytecie Leeds stwierdzono, że spośród 1,200 badanych, ponad połowa miała obniżony poziom witaminy D, a w szczególności dotyczyło to osób obdarzonych porcelanową karnacją.

Choć nie ma zgodności co do tego, jaki poziom jest optymalny, przyjęło się na podstawie poprzednich badań, że 60nmol/l wystarczy, by zwiększyć gęstość kości, wyleczalność nowotworów piersi i obniżyć ryzyko chorób serca.

Bez względu na to jaki rodzaj karnacji posiadasz, najłatwiejszym sposobem na skontrolowanie poziomu witaminy D – zanim zaczniesz łykać suplementy – jest prosta analiza krwi, którą wykonuje się w każdym laboratorium.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. malika

    Chyba witaminy , które spożywa się w tabletach sa najbardziej skuteczne. To co podaje się w syropach jak dla mnie nie zawsze działa. Ale witamin jest teraz tak wiele , że cieżko zdecydować sie na jeden rodzaj.Z tego co sprawdzała, to te witaminy http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/9146262,witamina-k2-mk7-z-natto-d3-duet-n... , dobrze jest spożywać. Mają sporo właściwości.