Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Język geograficzny

Język geograficzny to określenie niegroźnych zmian zlokalizowanych na grzbietowej powierzchni języka, przybierających formę wyraźnie ograniczonych, czerwonawych plam, wokół których zwykle można zaobserwować białą obwódkę.

Etiologia zjawiska nie jest znana. Wiadomo, że język geograficzny występuje rodzinnie, a na pojawienie się objawów duży wpływ może mieć stres emocjonalny. Stwierdzono też pewną korelację między występowaniem języka geograficznego a chorobami gruczołów wydzielania wewnętrznego, łuszczycą, ciążą i alergia pokarmową.

Język geograficzny nie jest dolegliwością zakaźną i leczenie nie jest konieczne. O zaobserwowanych zmianach należy jednak powiadomić dermatologa, który dokona diagnostyki różnicowej i wykluczy ewentualne schorzenia wymagające terapii (kandydoza, zapalenie języka, itd.).

Aleksandra Banasik

Tematy: zapalenie jamy ustnej, język, zmiany skórne

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość