Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Joga coraz popularniejsza

Jeszcze do niedawna lekarze podchodzili do terapii ciała i umysłu z przymrużeniem oka. Dziś coraz częściej polecają pacjentom takie alternatywy jak joga, medytacja i ćwiczenia oddechowe.

Holistyczne podejście do człowieka już od jakiegoś czasu znajduje coraz większe uznanie w terapii klinicznej. Eksperci są jednak zaskoczeni tym, jak wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom skorzystanie z metod niekonwencjonalnych.

Dane zebrane w USA w 2007 roku wskazują, że 6.3 miliona Amerykanów korzysta z praktyk takich jak joga, medytacja, tai chi, muzykoterapia czy ćwiczenia oddechowe z polecenia lekarza. Zazwyczaj są to osoby dużo poważniej chore i częściej korzystające z usług służby zdrowia niż osoby, które poddają się terapii ciała i umysłu z własnej woli. Dla porównania, grupa ta stanowi 34.8 miliona Amerykanów.

„Zebrane dane sugerują, że lekarze traktują terapie niekonwencjonalne jako ostatnią deskę ratunku i kierują na nie swoich pacjentów dopiero, gdy wszystkie inne metody zawiodły" – mówi dr Aditi Nerurkar z Harvard Medical School. "Zastanawiamy się zatem czy wcześniejsze skierowania mogłyby zapobiec rozwojowi chorób, a tym samym obniżyć stopień, w jakim pacjenci polegają na służbie zdrowia.”

Macie jakieś doświadczenia z medycyna alternatywną?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość