Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Jogurt i owoce zwalczają bakterie

Panie cierpiące na nawracające infekcje układu moczowego powinny pić soki owocowe i jogurt.

Według badań fińskich naukowców panie, które piją po pół szklanki soku owocowego dziennie, są o 35% mniej narażone na infekcje dróg moczowych. A te kobiety, które spożywają określone rodzaje jogurtu 3 razy w tygodniu, to zachorowanie spada u nich aż o 80%. Ogromne znaczenie maja tu owoce, zwłaszcza jagodowe. Zawierają one substancje zapobiegające przyczepianiu się bakterii chorobotwórczych do ścian komórek.

Naukowcy przypuszczają, że dodawane do jogurtów bakterie probiotyczne wypierają chorobotwórcze drobnoustroje z jelit i usuwają je z okolic odbytu, zapobiegając w ten sposób przenoszeniu ich do układu moczowego. Jeżeli często zapadasz na zakażenie dróg moczowych, to pij jak najczęściej jogurty z żywymi kulturami bakterii w połączeniu z sokami owocowymi. W ten sposób zapewnisz sobie podwójną ochronę.

Przepis na koktajl jogurtowo-owocowy

Weź pół szklanki niesłodzonego soku owocowego (najlepiej świeżego), 200g jogurtu naturalnego z żywymi kulturami bakterii i pół szklanki owoców np. porzeczek, jagód, agrestu, truskawek, poziomek, malin, jeżyn, żurawin i zmiksuj.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość