Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kalendarz badań 30-latki

Nie zaniedbuj własnego zdrowia i regularnie kontroluj stan swojego zdrowia. Oto, jakie badania powinnaś wykonywać po ukończeniu 30 roku życia.

Trzydziestoletnie kobiety są już najczęściej przyzwyczajone do systematycznych wizyt u lekarza. Oprócz podstawowych badań, które każda kobieta powinna regularnie wykonywać, gdy skończy 20 lat (czytaj: Kalendarz badań 20-latki), dochodzą też nowe badania.

 • Badania ginekologiczne - powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Jeśli jednak doskwierają ci dolegliwości związane z infekcjami, np. zwiększone upławy czy też zmiana ich zabarwienia, zapachu, koniecznie wcześniej odwiedź lekarza. Newralgiczne mogą być także przedłużające się krwawienia miesiączkowe, ból w dole brzucha i częstomocz. To najczęstsze objawy tzw. mięśniaków macicy - łagodnych guzów z tkanki łącznej rosnących w macicy.

Ich obecność może być stwierdzona przez ginekologa w czasie badania fizykalnego (mięśniaki duże lub mnogie są wskazaniem do usunięcia chirurgicznego, zwłaszcza w wieku reproduktywnym, kiedy to mogą być przyczyną niemożności zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w macicy).

 • Badanie poziomu żelaza - jeśli planujesz macierzyństwo. Żelazo warunkuje utrzymanie ciąży.

 • Badania hormonalne - pomiar poziomu estradiolu i progesteronu, a także prolaktyny, jeśli planujesz potomstwo. Bardzo często u 30-latek efektem stresu jest niedomiar prolaktyny, co uniemożliwia w wielu przypadkach zajście w ciążę.

 • Test różyczkowy - określa poziom przeciwciał różyczki organizmie. Trzeba go wykonać, jeśli wcześniej nie chorowałaś na różyczkę, a po ukończeniu 30 roku życia planujesz potomstwo. Różyczka w ciąży grozi wadą płodu lub poronieniem.
 • Mammografia - najlepiej wykonać pierwsze tego typu badanie między 35-39 rokiem życia. Jednak jeśli lekarz uzna, że w Twoich piersiach przeważa nadal tkanka gruczołowa nad tłuszczową i wystarczy USG.
 • USG wewnętrzne narządów rodnych - powinnaś je wykonywać co dwa lata.

Pamiętaj o regularnym samobadaniu piersi! (zajrzyj do tekstu, gdzie uczymy jak je wykonywać - czytaj tutaj.)

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. soo (Gość)

  "Bardzo często u 30-latek efektem stresu jest niedomiar prolaktyny, co uniemożliwia w wielu przypadkach zajście w ciążę."
  Stres powoduje nadmierną produkcję prolaktyny, czyli hiperprolaktynemię