Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kalendarz badań 40-latki

Kobieta dojrzała doskonale zna już swoje ciało i sygnały jakie wysyła. Dbać o zdrowie należy jednak również wtedy, gdy wydaje nam się, że jest wszystko w porządku. Zobacz, jakie badania powinnaś wykonywać corocznie, jeśli skończyłaś 40 rok życia.

Badania, które powinnaś wykonywać co roku:

 • Morfologia krwi, OB - To badanie pozwala wykryć nowotwory, anemię, stany zapalne, alergię, choroby pasożytnicze i układowe. Pozwala też wykryć cukrzycę, choroby nerek i zatrucia. Polega na pobraniu krwi z żyły w zgięciu łokciowym. Jest bezpłatne.

 • Badanie ogólne moczu - Przeprowadza się je w celu sprawdzenia wydolności nerek, chorób nerek i dróg moczowych, cukrzycy czy żółtaczki. Wykonywane bezpłatnie.

 • Ciśnienie krwi - Sprawdzanie poziomu ciśnienia pozwala szybko interweniować w przypadku nadciśnienia, które może być przyczyną zawałów, udaru mózgu czy niewydolności nerek. Warto wykonywać je systematycznie za pomocą ciśnieniomierza (do kupienia w sklepach). Badanie to wchodzi w zakres każdej wizyty lekarskiej. Można je też bezpłatnie wykonać w przychodni.
 • Cytologia i badanie ginekologiczne - Pozwala na wykrycie raka macicy, piersi, włókniaków, mięśniaków macicy, chorób wenerycznych, bakteryjnych i grzybicznych oraz wirusowych pochwy. Bezpłatnie wykonywane jest w szpitalu lub przychodni.

 • Samobadanie piersi - Pozwala wykryć guzki, torbiele, włókniaki. Możesz wykonywać je samodzielnie (Zobacz jak) lub u lekarza ginekologa.

Badania wykonywane co 2-3 lata:

 • EKG - Wskazane jest szczególnie tym kobietom, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka chorób serca i układu krążenia. Wykonywane bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.
 • Mammografia - Pozwala wykryć wczesne stadium nowotworu piersi. Polega na prześwietleniu ich niewielką dawką promieni RTG. Badaniu powinny poddawać się regularnie kobiety w okresie przekwitania oraz po menopauzie.

 • Densytometria (badanie w kierunku osteoporozy) - Polega na prześwietleniu kręgosłupa, przedramienia lub biodra promieniami RTG, a następnie komputerowym ustalaniu przez lekarza gęstości kości. Bezpłatne.

 • Badanie słuchu i wzroku - Wczesne wykrycie wad wzroku i stanów zapalnych uszu, ubytków słuchu, pozwala skutecznie z nimi walczyć. Badania wykonywane są bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Badania wykonywane co 5 lat:

 • Kolonoskopia - Badanie jelita grubego pozwala na wykrycie nowotworów we wczesnym stadium, polipów, uchyłków, choroby Crohna i wrzodziejących zapaleń jelita. Bezpłatne badanie na podstawie skierowania do chirurga, gastrologa, praktologa.

 • USG jamy brzusznej - Za pomocą sondy możliwe jest zbadanie całej jamy brzusznej, wykrycie chorób wątroby, dróg żółciowych, nerek, trzustki, mięśniaków macicy, torbieli i nowotworów jajników. Bezpłatnie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość