Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kamica nerkowa - objawy

Kamienie w nerkach powstają poprzez wytrącanie się związków chemicznych ze składników moczu. Złogi odkładają się w nerkach i przewodach układu moczowego.

Kamienie powstają, kiedy organizm człowieka wydala za dużo wapnia, szczawianów i kwasu moczowego. Mogą wytworzyć się również przy zakażeniu dróg moczowych lub przy zwężonym moczowodzie i przeroście prostaty.

Kamica nerkowa może przebiegać bezobjawowo, a złogi mogą być wykryte przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego lub podczas badania moczu. Zwiększona ilość krwinek czerwonych w moczu może być wynikiem uszkodzenia ściany moczowodu przez kamień. Niektórzy mogą nie wiedzieć o posiadaniu kamieni w nerkach, ponieważ złogi często są bardzo małe i co za tym idzie, same łatwo wydostają się z organizmu.

Dopiero kiedy piasek lub kamień poruszy się i przesunie z nerki do moczowodu chory czuje bardzo silny ból w okolicy lędźwi promieniujący do krocza, pachwin, warg sromowych, jąder, do brzucha. Taki ból nazywany jest kolką nerkową, jest przerywany i trwa zazwyczaj wiele godzin. Przy kolce kamienie zlokalizowane są w miedniczce nerkowej lub moczowodach. Tak silny ból występuje za sprawą rozciągnięcia ścian moczowodów przez kamień. Skurcze moczowodu są odpowiedzialne za nasilanie się i zmniejszanie się bólu. Poprzez skurcze małe kamienie mogą zostać wydalone na zewnątrz z organizmu. Chory przed napadem może czuć potrzebę częstego oddawania moczu i niepokój. Może być blady, spocony i niespokojny.

Do objawów kolki nerkowej zalicza się również: nudności, wymioty, wzdęcia, gorączkę, dreszcze, zatrzymanie stolca czyli niedrożność jelit czy zatrzymanie gazów. Wydalany kał może być zabarwiony na czerwony kolor, ponieważ często kolce nerkowej towarzyszy krwotok z dróg moczowych.

Objawy towarzyszące kamicy mogą być bardzo różne i zależą od tego gdzie znajduje się kamień i jakiej jest wielkości. Najczęstsze objawy to na przykład: krwiomocz (często występujący po wysiłku), wymioty, parcie na pęcherz, gorączka przy zapaleniu dróg moczowych, ból, nudności, wymioty, osłabienie organizmu, poczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, zakażenie cewki moczowej, oddawanie moczu kroplami, ból podczas delikatnego uderzenia dłonią w okolicę lędźwiową. Ból w okolicach lędźwi jest typowy przy kamieniach kielichowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Karsen (Gość)

    BT-I won 2oo points from Papa John’s, I’m expecting them 10 weeks after the ending date of Aug. 26. I am pretty pesstered off that they take so long to ship out a simple co8.#I&ed217;m most pesstered because Twilight Princess is out of stock and that’s the most exciting prize offered, for me personally. I only needed those 2oo points I supposedly won from Poopoo John’s and that game would’ve been a done deal.