Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to schorzenie będące konsekwencją wytrącania się związków chemicznych obecnych w moczu i formowania się złogów (tzw. "kamieni") w nerkach lub drogach moczowych. Choroba rozwija się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Dopiero kiedy pojawia się ból przy oddawaniu moczu dowiadujemy się, że w nerkach lub przewodach zgromadził się piasek lub kamienie.

Nerki filtrując krew, oddzielają z niej substancje szkodliwe i wydalają z organizmu. Zdarza się jednak tak, że część osadów pozostaje na dnie kolnego kielicha nerki tworząc płytkę osadową. Jeżeli jest ona w stanie się rozkruszyć, zostanie wydalona z organizmu drogą naturalną. Jeżeli jednak pozostanie w nerce, stanie się tzw. jądrem, wokół którego tworzy się kamień.

Przyczyny kamicy nerkowej

Do powstawania kamieni w dużym stopniu przyczynia się niewłaściwa dieta, obfitująca w białko zwierzęce i niedostateczne nawodnienie organizmu. Kolejnym powodem mogą być zrosty po przebytych zakażeniach dróg moczowych. Przeprowadzone badania dowodzą także, że piasek i kamienie znacznie częściej występują u mężczyzn, u których stwierdza się niedobór magnezu.

Leczenie

Obecność piasku w nerkach i skłonność do tworzenia się kamieni wymagają picia dużej ilości wody mineralnej, która pomaga usuwać złogi. Takie właściwości wykazują m.in. wody "Jana, "Kinga", "Józef."

Wody te są nisko- lub średniozmineralizowane, wzmacniają kurczliwość i perystaltykę mięśni gładkich dróg moczowych, co ułatwia wydalanie kamieni z organizmu. Sprzyjają też usuwaniu z moczem złogów kwasu moczowego, szczawiowego i fosforowego, które są zalążkiem kamieni.

Dieta

Zależnie od rodzaju złogów należy przestrzegać odpowiedniej diety, m.in. zrezygnować ze szpinaku, rabarbaru, szczawiu, buraków, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, czekolady i ostrych przypraw. Należy również ograniczyć spożycie ziemniaków, pomidorów, śliwek, truskawek i marchwi.

Zaleca się spożywanie chleba razowego, chudego mięsa, ryb, drobiu, sałaty, cebuli i owoców. Przy kamicy należy pić napary z ziół mącznicy, nawłoci, brzozy i lubczyku.

Zabiegi chirurgiczne

Stosowane są w przypadkach dużych kamieni. Najczęściej wybierana jest technika nieinwazyjna:

 • zabieg przezskórny - stosowany jest, gdy kamień umiejscowił się w dolnym kielichu nerki i nie ma możliwości, by wydostał się na zewnątrz przez drogi moczowe;

 • ureterorenoskopia - metodą tą usuwa się małe kamienie z moczowodu lub pęcherza moczowego;

 • litotrypsja - polega na rozbiciu falą dźwiękową kamieni umiejscowionych głównie w górnym kielichu nerki.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. rivela (Gość)

  Jedząc żurawinę może i chronimy się przed powstawaniem kamieni nerkowych, ale na pewno nie uchronimy przed kolejnym zapaleniem pęcherza.

 2. lidka (Gość)

  W sumie to pierwszy raz słysze o tym ze żurawina jest skuteczna w leczeniu kamicy.To nie tedy droga-tutaj konieczna i wrecz potrzebna jest wizyta u lekarza.

 3. lidia (Gość)

  Ja z żurawina jednak bym sie tutaj nie bawiła.Zdecydowanie byłabym za pojsciem do lekarza po konkretna diagnoze jesli chodzi o pecherz i nerki.Tutaj nie ma żartów.

 4. luki (Gość)

  Problem kamieni można wyleczyć chińskimi ziolami
  Mnie się udało !!
  wystarczy wpisać
  w google chinska medycyna konsultacje online

 5. Werra495 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka

 6. Lenka8 (Gość)

  Kamica nerkowa to problem rodzinny, dlatego mamy już sprawdzone sposoby, jeśli chodzi o profilaktykę. Przede wszystkim zmiana diety (najlepiej zbadać skład kamienia po urodzeniu), picie wody (2-3l) i fitolizyna w paście. Działa moczopędnie, sprzyjając wydalaniu złogów zanim jeszcze uformują się kamienie. Tylko trzeba pamiętać, by regularnie korzystać z toalety i nie przetrzymywać moczu.