Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kamica żółciowa

Kamica żółciowa to stan chorobowy wynikający z obecności złogów w pęcherzyku żółciowym lub przewodach żółciowych. Złogi, zwane kamieniami żółciowymi , zbudowane są z obecnych w żółci substancji chemicznych (cholesterolu, barwników żółciowych, jonów wapniowych i białek), które w prawidłowych warunkach rozpuszczają się i są usuwane do przewodu pokarmowego.

Do wytrącania się ich w drogach żółciowych dochodzi natomiast wskutek nadprodukcji cholesterolu w wątrobie oraz zaburzeń przepływu żółci, które mogą być wynikiem cukrzycy, otyłości, przyjmowania pewnych leków, predyspozycji genetycznych, głodówek oraz infekcji dróg żółciowych.

Ryzyko występowania kamicy żółciowej wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyczy kobiet po 40 roku życia. Głównym objawem choroby jest kolka żółciowa, czyli napadowy, ostry ból zlokalizowany w nadbrzuszu, promieniujący do prawego barku, często współwystępujący z nudnościami, wymiotami i wzmożoną potliwością.

Przy braku powikłań stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. W przypadku utrzymujących się dolegliwości bólowych, może zaistnieć konieczność interwencji chirurgicznej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość