Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kampania "CoreWellness - wewnętrzna siła"

Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest zwiększenie świadomości kobiet na temat problemu nietrzymania moczu i możliwości jego leczenia.

W Polsce na problem wysiłkowego nietrzymania moczu cierpi ok. 3 mln osób, głównie kobiet. Przeważają panie po menopauzie i te które rodziły naturalnie (chociaż kobiety po cesarce również cierpią na tę dolegliwość). Najczęściej nie mówią o swoim problemie i uważają, że to naturalna przypadłość wynikająca ze starzenia się. Ogólnopolska kampania pod hasłem "CoreWellness", pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, postawiła sobie za cel edukację społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte tym problemem, a także przełamanie tabu związanego z mówieniem w mediach o tym problemie.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Nietrzymanie moczu można w większości przypadków skutecznie leczyć lub złagodzić ich objawy poprzez ćwiczenie mięśni dna macicy (tzw. mięśni Kegla). Polega ono na napinaniu mięśni tak, jakbyśmy wstrzymywały mocz. Takie ćwiczenia powinno się wykonywać wielokrotnie w ciągu dnia. Nie są trudne i krępujące. Należy jedynie o nich pamiętać. Jeśli ćwiczenia mięśnie Kegla nie pomagają można przeprowadzić zabieg operacyjny.

Działania profilaktyczne

Już młode kobiety, zanim pojawią się u nich objawy nietrzymania moczu, powinny ćwiczyć mięśnie Kegla. Należy prowadzić higieniczny tryb życia, zredukować nadwagę, a także ograniczyć spożywanie kofeiny. Gdy pojawią się pierwsze objawy nietrzymania moczu, należy udać się do lekarza - urologa lub ginekologa i porozmawiać z nim o swoim problemie. Nie wstydzić się! Zdrowie i własny komfort życia są ważniejsze.

Więcej informacji znajdziesz na - Core Wellness Program.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość