Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kąpiel na zdrowie

Zioła, aromatyczne olejki i sól zamienią twoją kąpiel w leczniczy zabieg. Nie odmawiaj więc sobie tej przyjemności i przynajmniej raz w tygodniu zafunduj ją swojemu ciału i zmysłom.

Kąpiel w eterycznych oparach i solance nie jest zwykłą higieniczną czynnością, dlatego nie należy z nią przesadzać. Wystarczy poddać się jej raz na tydzień. Zanim jednak wejdziemy do wanny, powinnyśmy opłukać całe ciało chłodnym prysznicem. Tę samą czynność należy powtórzyć do całym zabiegu, który nie powinien trwać dłużej niż 20 min. Najlepszą porą na leczniczą kąpiel jest wieczór.

Po całym dniu przyda ci się odrobina relaksu w ciepłej wannie wypełnionej aromatycznymi olejkami.

  • kąpiel sosnowa - wzmacnia organizm - 2 litrami wrzącej wody zalej 2 garście igliwia sosnowego. Gotuj ok. 15 min., a następnie na taki sam czas odstaw do ostygnięcia. Wlej napar do wanny z wodą.
  • kąpiel lipowa - koi nerwy - zaparz 5 torebek kwiatu lipy w 2 litrach wody. Przestudzony napar wlej do wanny w wodą.
  • kąpiel z krochmalem na podrażnioną skórę - szklankę mąki kartoflanej wymieszaj dokładnie z 0,5 l wody i wlej do 3 l wrzątku. Krochmal wlej do wanny wypełnionej wodą.
  • cytrusowa orzeźwiająca i rozgrzewająca - wlej do wanny olejek cytrusowy - z aromatem pomarańczy lub grejpfruta i zanurz się w ciepłej kąpieli, która doda ci sił i energii.
  • lawendowa uspakajająca i relaksująca - wlej do wanny olejek lawendowy lub dodaj tabletkę z jej aromatem. Kąpiel lawendowa pomaga zwalczyć bezsenne noce.
  • kąpiel z dodatkiem soli na bóle stawów i kości - dodaj do kąpieli sól uzdrowiskową (np. iwonicką) w ilości podanej na opakowaniu. Pomaga leczyć choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, stany pourazowe, choroby dróg oddechowych oraz choroby skórne (np. łuszczycę).
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. witam (Gość)

    gdzie można sprzedać kwiat lipy. Jestem z województwa pomorskiego