Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Karmienie piersią a IQ dziecka

Bez wątpienia karmienie piersią wzmacnia system immunologiczny wszystkich dzieci, chroniąc je przed chorobami. Jednak jeśli chodzi o rozwój umysłowy, korzyści płynące z matczynego mleka zdają się czerpać tylko chłopcy.

Karmienie piersią niesie za sobą niezliczone korzyści. Niemowlęta karmione mlekiem matki rzadziej i łagodniej chorują na zakażenia dolnych dróg oddechowych, biegunki, zapalenie ucha środkowego i zakażenia układu moczowego.

Istnieją też opinie, że karmienie piersią minimalizuje ryzyko chorób alergicznych, zespołu nagłego zgonu niemowląt, cukrzycy typu 1., choroby Crohna oraz wielu przewlekłych chorób przewodu pokarmowego.

Najnowsze badania sugerują też, że karmienie piersią przez okres przynajmniej 6 miesięcy korzystnie wpływa na rozwój umysłowy i sukcesy szkolne, ale jedynie u chłopców.

Naukowcy z Uniwersytetu Australii Zachodniej przeprowadzili badania z udziałem ponad tysiąca 10-latków i odkryli, że długotrwałe karmienie piersią wzmaga zdolności matematyczne i rozwija sprawność czytania. Chłopcy karmieni piersią osiągali średnio o 9% lepsze wyniki w przedmiotach matematycznych, czytaniu, pisaniu i ortografii niż chłopcy karmieni butelką.

Żadna podobna zależność nie została zaobserwowana w przypadku dzieci płci żeńskiej. Choć dziewczynki z reguły wykazywały większą sprawność w liczeniu, czytaniu i pisaniu, karmienie piersią nie miało wpływu na poziom i rozwój tych umiejętności, w przeciwieństwie do chłopców, u których wyniki ewidentnie powiązane były ze sposobem karmienia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość