Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kaszak

Kaszak to łagodny guz skóry powstały w wyniku zablokowania ujścia mieszków włosowych i stopniowego gromadzenia zrogowaciałych komórek naskórka oraz sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe.

Nie są znane przyczyny powstawania kaszaków, ale z pewnością sprzyjają im wszelkie dolegliwości związane z zaburzeniami wydzielania łoju i nadmiernym rogowaceniem naskórka.

Wszelkie schorzenia przewlekłe zaburzające procesy metaboliczne i utrudniające przepływ krwi w naczyniach włosowatych skóry (np. cukrzyca czy niewydolność nerek) zwiększają z kolei ryzyko rozwinięcia się infekcji bakteryjnej w obrębie zmian, co może prowadzić do pewnych powikłań w przypadku kaszaków mnogich.

Objawy i przebieg

Początkowo niewielkie zmiany przybierają formę torbieli, wypełnionej gęstą, cuchnąca treścią ropną i mogą rozrastać się nawet do kilku centymetrów. Guzki są koloru cielistego z lekko żółtym zabarwieniem, a na ich szczycie często widoczne jest drobne ujście zaczopowanego przewodu mieszka włosowego.

Kaszaki występują najczęściej na skórze głowy i tułowia, na kończynach, wargach sromowych większych oraz mosznie i choć mogą ulec nadkażeniu, powodując stan zapalny przylegających tkanek i dolegliwości bólowe, pojedyncze zmiany zasadniczo nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Wyjątek stanowią zmiany zlokalizowane na skórze twarzy, w związku z ryzykiem rozprzestrzenienia się infekcji bakteryjnej do oczodołów, zatok i centralnego układu nerwowego.

Leczenie

Choć kaszaki wykazują tendencję do samoistnego pękania i gojenia, wskazane jest, by większe zmiany oraz guzki występujące na skórze twarzy zostały usunięte chirurgicznie poprzez nacięcie i drenaż treści ropnej. Jest to prosty zabieg ambulatoryjny, wykonywanego w znieczuleniu miejscowym i nie pozostawiający blizn, o ile nie doszło do rozległej infekcji.

Zmiany wykazujące cechy infekcji bakteryjnej, jak również kaszaki mnogie i niebezpiecznie zlokalizowane wymagają miejscowej lub doustnej antybiotykoterapii.

Aleksandra Banasik

Tematy: choroby skórne, torbiel

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość