Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kaszel

Kaszel to odruchowa reakcja obronna organizmu na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych, charakteryzująca się nagłym, głośnym wyrzuceniem powietrza z płuc na skutek skurczów ścian klatki piersiowej.

Przyczyną kaszlu może być obecność ciała obcego w drogach oddechowych, wniknięcie substancji drażniących, a także szereg ostrych i przewlekłych schorzeń.

Kaszel jest jednym z objawów wirusowych i bakteryjnych w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia tchawicy i krtani, astmy, alergii, chorób nowotworowych i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

W zależności od tego, czy kaszlowi towarzyszy odksztuszanie wydzieliny górnych dróg oddechowych, wyróżnia się kaszel mokry i kaszel suchy, który ma często charakter napadowy i powoduje trudności w złapaniu powietrza.

Rodzaj kaszlu decyduje o strategii leczenia – stosuje się leki znoszące odruch kaszlu lub wręcz przeciwnie, wspomaga się usuwanie flegmy podając leki wykrztuśne.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. martyna11

    Jak dla mnie kaszel jest najgorszy podczas choroby. Niewyleczony prowadzi do poważnych powikłań. Na szczęście a odkryłam dicotuss, jest on na bazie prawoślazu. Działa zarówno na mokry i suchy kaszel, który przechodzi p o3 dnaich