Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Katar sienny - objawy, leczenie

Katar sienny to alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz stan zapalny spojówek. Jest to reakcja organizmu na alergeny, czyli najczęściej pyłki kwitnących roślin.

Towarzyszyć mu mogą również inne dolegliwości, na przykład astma oskrzelowa, astma alergiczna, zapalenie skóry czy niestrawność. Główną przyczyną kataru siennego są czynniki genetyczne oraz kontakt z alergenem, który zapoczątkowuje wszystkie objawy. Oprócz pyłków roślin uczulać mogą również roztocza, pleśń, sierść zwierząt czy pióra. Błona śluzowa podczas kontaktu z antygenem aktywuje wydzielanie śluzu, by „obronić się” przed przedostaniem się go do organizmu.

Objawy

  • Kichanie, katar, zatkany nos,
  • Swędzenie w nosie,
  • Zapalenie spojówek, zaczerwienienie oczu, łzawienie,
  • Bóle głowy, przemęczenie, problemy ze snem i koncentracją, senność
  • Napady astmatyczne, brak chęci do aktywności społecznej, apatia, poczucie rozbicia,

Występowanie kataru siennego u alergików to zazwyczaj sezonowa dolegliwość, najczęściej pojawiająca się podczas trwania wiosny i lata. Bardzo ważne jest wykonanie badań alergicznych w celu określenia na jakie pyłki i alergeny wywołują u pacjenta reakcję uczuleniową. Podczas trwania pylenia tych roślin, o czym można dowiedzieć się z kalendarza pylenia roślin, trzeba zachowywać szczególną ostrożność i zażywać odpowiednie środki przeciwalergiczne by ograniczyć sobie dyskomfort spowodowany katarem oraz łzawieniem oczu.

Leczenie

Nieleczony katar sienny powoduje dyskomfort oraz może doprowadzić do poważnych powikłań, na przykład do astmy oskrzelowej, dlatego należy go leczyć. Przede wszystkim trzeba likwidować wszystkie pojawiające się objawy. W tym celu stosuje się środki antyhistaminowe, które powodują załagodzenie objawów w stanie zapalnym. Oprócz tego można stosować dietę antyhistaminową, wszystkie środki przeciw reakcjom alergicznym oraz aerozole do nosa i krople do oczu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość