Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kawa tylko dla kobiet

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, zwłaszcza gdy pracujemy bez wytchnienia, a we znaki daje się stres. Okazuje się jednak, że to wyłącznie kobiety czerpią korzyści z pobudzającego działania kofeiny.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu przeprowadzili badania z udziałem 64 mężczyzn i kobiet, by przekonać się, jak kofeina działa na organizm, który znajduje się pod wpływem stresu, zwłaszcza, gdy jest spożywana w dużych ilościach, np. podczas długich, nużących spotkań biurowych.

Uczestników podzielono na pary tej samej płci, z których jednej osobie podano kawę bezkofeinową, a drugiej normalną. Badani przeprowadzali negocjację, poddawani byli testom pamięciowym i rozwiązywali zagadki logiczne.

Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że podczas gdy kofeina rzeczywiście pobudzała i poprawiała koncentrację żeńskiej grupy badanych, u mężczyzn negatywnie wpływała na pamięć i umiejętność podejmowania decyzji.

Mężczyźni pod wpływem kofeiny wykonywali zadania średnio o 20 sekund dłużej niż partnerzy, którym podano napój bezkofeinowy. U kobiet sytuacja była odwrotna. Pod wpływem kofeiny radziły sobie z zagadkami logicznymi średnio o 100 sekund szybciej.

„Kawa jest najczęściej spożywaną używka na świecie, dlatego implikacje takiego odkrycia są ogromne”- mówi dr Lindsay St. „Wiele spotkań o strategicznym znaczeniu odbywa się wyłącznie w męskim gronie”- dodaje.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość