Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kichanie

Kichanie to odruch bezwarunkowy polegający na gwałtownym, głośnym wypuszczeniu powietrza z płuc w celu oczyszczenia nosa. Jest efektem podrażnienia błony śluzowej nosa w przebiegu alergii, nieżytów nosa i gardła oraz w wyniku działania innych czynników drażniących (ostre przyprawy, silne aromaty, zimne powietrze).

Charakterystyczny odgłos kichania jest efektem zamknięcia krtani, skurczu mięśni brzucha i powstania w jamie brzusznej nadciśnienia, które po otwarciu krtani wyrzuca drobinki śliny z prędkością przekraczającą 150km/h.

Ciekawym choć wciąż słabo poznanym zjawiskiem jest odruch kichania spowodowany światłem słonecznym, zwłaszcza przy nagłym przejściu z ciemnego pomieszczenia w silnie nasłonecznione. Uważa się, że gwałtowna stymulacja nerwu wzrokowego może zaburzać transmisję sygnałów w jądrze nerwu trójdzielnego, który zaopatruje śluzówkę nosa.

Aleksandra Banasik

Tematy: alergia kontaktowa, nieżyt nosa

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gilnata82

    Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego kilkoro z moich znajomych kicha w momencie wyjścia na słońce :D Teraz już wszystko jasne ;)