Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kiła

Kiła to choroba weneryczna przenoszona głównie poprzez stosunek płciowy (pochwowy, analny lub oralny), ale także pocałunek z osobą zarażoną, u której zmiany kiłowe są obecne w gardle. Bakteria wywołująca kiłę - Treponema pallidum (krętek biały) - rozprzestrzenia się po całym organizmie, więc może być obecna także w błonie śluzowej jamy ustnej.

Według badań kiłą zarażonych jest trzykrotnie więcej osób niż AIDS. Nie wolno jej lekceważyć, gdyż nieleczona, leczona zbyt późno lub nieregularnie może stać się przyczyną ciężkiego upośledzenia zdrowia (zmiany w układzie nerwowym i sercowo-naczyniowym), prowadzącego nawet do śmierci.

Objawy

Pierwsze objawy widoczne są już po ok. 2-3 tygodniach od zakażenia. To małe, niebolesne owrzodzenia, pojawiające się w miejscach, w których doszło do zakażenia (najczęściej na błonie śluzowej narządów rodnych). Powiększają się też węzły chłonne, dając sygnał do natychmiastowego rozpoczęcia leczenia.

Gdy przeoczymy pierwsze objawy lub zaniedbamy leczenie, kiła wejdzie w drugie stadium rozwojowe po okresie 8-10 tygodni. Wówczas na całym ciele pojawia się drobna wysypka. Może jej towarzyszyć ból głowy, gardła, wysoka temperatura i osłabienie organizmu.

Objawy te mogą ustąpić same i wtedy kiła przechodzi w okres utajenia. Wywołujące ją bakterie wciąż będą jednak aktywnie niszczyć organizm od wewnątrz, przypominając o sobie poprzez nawrotową wysypkę.

Jeśli do tego czasu nie podejmiemy leczenia kiły, przejdzie ona w trzecie stadium - okres późnego utajenia i wtedy nawet po kilkunastu latach od zakażenia na narządach wewnętrznych lub na kościach mogą pojawiać się charakterystyczne guzy, które pękając będą pozostawiały po sobie blizny.

Rozpoznanie medyczne

Kiłę diagnozuje się na podstawie wyników badania krwi próbami, takimi jak odczyny VDRL, USR, FTA i Nelsona.

Leczenie

Zastosowanie właściwego i natychmiastowego leczenia prowadzi do całkowitego wyleczenia kiły. Stosuje się antybiotykoterapię (zażywa się najczęściej penicylinę). Leczenie zwykle trwa 3-4 tygodnie i powinno objąć również partnera. Należy bezwzględnie unikać stosunków płciowych do czasu całkowitego wyleczenia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Ziutek (Gość)

  "złapałem do draństwo"! Ale jestem już po leczeniu W Klinice Dermatologii w Krakowie.
  Na początku wszyscy lekarze byli przerażeni, co ze mną zrobić. Na szczęście trafiłem do Kliniki, gdzie w ogóle nie widziałem przerażenia, a profesjonalizm. Od razu się mną zajęto, wszystko dokładnie wytłumaczono, zebrano szczegółowy wywiad i rozpoczęto leczenie - penicyliną. Jak czytam jakies opowieści o leczeniu innymi antybiotykami, to aż mnie mierzi. Inne antybiotyki - tylko przy uczuleniu na penicylinę, a nie z wygody!
  Aktualnie regularnie przyjeżdżam na kontrole do Kliniki i jak na razie wszystko OK.
  Zachęcam, badajcie się, bo jak w artykule kiła nadal jest!
  Badanie można zrobić praktycznie w każdym laboratorium, na wynik czeka się tydzień.
  Jeśli dostaniecie wynik pozytywny, bez paniki! Ale zastanówcie się nad miejscem gdzie się chcecie leczyć, bo nie każdy ma doświadczenie w leczeniu tej choroby!