Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kiwi - prawdziwa bomba witaminowa

Kiwi jest owocem drzewiastych pnączy aktinidii smakowitej i aktinidii chińskiej i pochodzi Z Azji Południowo-Wschodniej. Zostało odkryte w XIX wieku, a do Europy trafiło w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Krótka historia

Kiwi zostało odkryte w środkowych Chinach, skąd trafiło do Nowej Zelandii i tam zaczęła się ich prawdziwa kariera. Pierwsze plantacje zostały założone jeszcze przed II wojną światową. Uprawa tych owoców nie należy do łatwych, gdyż owoce wydają tylko osobniki żeńskie do zawiązania których konieczny jest pyłek z krzaków osobników męskich. Owoce z nasion zbierane są dopiero po 10 latach, znacznie szybciej owocują krzewy sadzone z sadzonek zdrewniałych. Kwitnie w maju i czerwcu a dojrzewa na przełomie października i listopada. Owoce długo utrzymują się na krzewach. Kiwi bardzo dobrze znosi długie przechowywanie i dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu może być transportowane na długie odległości. Bardzo ważną zaletą owoców kiwi jest to, że po nawet sześciomiesięcznym przechowywaniu, zachowują aż 90% witaminy C. Kiedy trafiło do Europy nazywano je agrestem chińskim, ale kiedy plantatorzy Z Nowej Zelandii nazwali je kiwi, wówczas owoce zyskały szersze zainteresowanie. Kiwi może jeść na surowo, dodawać do sałatek, sporządzać soki i smażyć konfitury.

Właściwości

Owoce kiwi to prawdziwa bomba witaminowa, zaspakają dziennie zapotrzebowanie. Są źródłem wielu witamin i mikroelementów. W tych zielonych owocach znajduje się bardzo duże bogactwo witaminy C - w 100g jest jej aż 90mg. Ponadto znajduje się w nich wit. A, E, K, B i minerały: potas, cynk, wapń, żelazo, magnez oraz kwas foliowy. Owoce mogą być spożywane razem ze skórką, która również zawiera witaminy. Dzięki tak wielkiej zawartości witamin i minerałów owoce kiwi wspomagają leczenie przeziębień, grypy, koją nerwy, wpływają na dobre samopoczucie. Kiwi chroni też przed chorobami serca, miażdżycą, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i jest bardzo pomocne przy zaparciach.

Owoców tych nie mogą jeść osoby uczulone na ananasa i papaję.

Badania naukowców z Nowej Zelandii dowodzą, że jedzenie 2-3 sztuk kiwi dziennie chroni nas przed chorobami nowotworowymi. Taka sama ilość owoców może chronić też przed udarem i zakrzepicą żył. A regularne spożywanie kiwi obniża poziom trójglicerydów aż o 15%. Ponadto norweski naukowcy uważają, że kiwi może być naturalną alternatywą aspiryny w utrzymaniu układu krwionośnego bez skutków ubocznych.

Zastosowanie w kosmetyce

Kiwi znalazło też zastosowanie w kosmetyce. Zawarte w owocach małe pestki, wykorzystywane są do produkcji peelingów. A kwasy zawarte w owocach mają właściwości rozjaśniające i wykorzystywane są w kremach i maseczkach. Z kiwi produkowany jest również balsam do ust. Ponadto kiwi znajdziemy w szamponach, żelach do kąpieli i wielu innych kosmetykach.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. dziad (Gość)

  przy pracy siedzącej wegetarianizm ok przy fizycznej bez mięsa można paść po 2 dniach dziękuje

 2. kev (Gość)

  Opowiadasz straszne bzdury. Człowiek z natury nie jest mięsożercą. Zjedz kg bananów, a gwarantuję, że przewalisz tonę węgla.

 3. Jola (Gość)

  Ja jestem mięsożercą, mam nawet kły. Banany nie rosną naturalnie w naszej strefie a więc nie sa naszym naturalnym pożywieniem. Może Afrykanie mogą się obyć bez mięsai żyć na bananach- Europejczycy nie.

 4. luna (Gość)

  uwielbiam kiwi dorzucać do sałatek owocowych. a w kosmetykach, daje miły zapach, teraz mam żel pod prysznic revive kiwi i pomelo, jest super. wspomnienie lata ;)

 5. Werra703 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka