Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Klirens kreatyniny

Klirens kreatyniny to zabieg szacujący zdolności naszych nerek do oczyszczania krwi z kreatyniny, która odkłada się w organizmie. Pomaga ustalić czy powodem zaburzeń jest zbyt słabe ciśnienie krwi, czy może zbyt mała drożność w obrębie kłębuszków, które są odpowiedzialne za oczyszczanie.

Czemu służy badanie?

Celem klirensu kreatyniny jest określenie podstawowej funkcji nerek, którą jest filtracja kłębkowa. Badanie to można powtarzać co jakiś czas, w celu uzyskania niezbędnych informacji do zdiagnozowania niewydolności nerek i szybkości jej postępu. Diagnoza funkcji nerek może również służyć jako badanie sprawdzające wpływ na nerki powodowany aplikowaniem lekarstw lub stosowaniem metod terapeutycznych.

Kiedy wykonuje się klirens kreatyniny?

Klirens kreatyniny wykonuje się w momencie, gdy :

  • konieczne jest określenie prawidłowości funkcji filtracyjnych nerek,
  • stwierdza się stany, które mogą prowadzić do ciężkiej niewydolności nerek,
  • konieczne jest stosowanie leków, których dawkowanie trzeba zmieniać na podstawie wielkości filtracji kłębkowej.

Opis badania

Zabieg ten polega na zbieraniu moczu wydalanego w ciągu 24 godzin, a następnie na pobraniu próbki krwi. Podobnie jak w moczu, w surowicy również bada się stężenie kreatyniny, a później na podstawie specjalnego wzoru określany jest współczynnik oczyszczenia dla danego stężenia – proces ten to właśnie klirens kreatyniny, który jest w stanie określić stopień filtracji nerkowej. Należy bezwzględnie przykładać się do zbierania wszystkich porcji moczu w danym czasie i pamiętać, aby ilość spożywanych płynów nie odbiegała od ilości jaką zwykle przyjmuje nasz organizm.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość