Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kłucie serca - przyczyny

Zapewne nieraz zaniepokoiło was kłucie w klatce piersiowej. Na myśl od razu przychodzi - to pewnie serce. Ale ból ten nie zawsze pochodzi od serca. Czasami sygnalizuje on, że dzieje się złego z innym narządem lub częścią ciała.

Schorzenia serca

 • Zapalenie osierdzia - do stanu zapalnego dochodzi wówczas, kiedy szkodliwe drobnoustroje wraz z krwią dotrą do serca. Przyczyną może być przebyte zapalenie migdałków, błonicy, szkarlatyny, choroby reumatycznej, niewyleczonej grypy, jak również próchnica zębów. Ból pojawia się, gdy w worku osierdziowym zgromadzi się wysięk i dochodzi do ucisku serca.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy dbać o zęby, kontrolować stan zdrowia po przebytych infekcjach.

 • Kołatanie serca - są to dodatkowe skurcze serca. Zazwyczaj pojawiają się w stanie silnych emocji: stres, zdenerwowanie, lęk. Kiedy mija stres zwykle wraca wszystko do normy. Lekarze określają tę postać bólów jako nerwicę serca. Kołatanie serca nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Ale jeżeli stres wywołuje taką silną reakcję, to mogą być zagrożone inne organy np. tarczyca.

 • Wypadanie płatka zastawki mitralnej - jest to dosyć częsta, ale zazwyczaj niegroźna przypadłość kobiet w wieku 20-30 lat. W czasie skurczu lewej komory jeden lub oba płatki zastawki mitralnej wpadają do przedsionka. Dochodzi do niewielkiego, zwrotnego przecieku krwi. Objawem takiego stanu są zmęczenie, duszność, zawroty głowy, niepokój, nieregularna praca serca, kłucie w klatce piersiowej. Dolegliwości te często przypisywane są przepracowaniu, a nie wadzie serca.

Zapalenie opłucnej

Opłucna to cienka błona wyściełająca płuca od zewnątrz i klatkę piersiową od wewnątrz. Do zapalenia opłucnej może dojść w wyniku powikłań po zapaleniu płuc. Objawem jest kłujący ból w klatce piersiowej i suchy dokuczliwy kaszel.

Nerwobóle

Objawem nerwobóli są nagłe, trwające kilka sekund, pojawiające się nawet kilkadziesiąt razy na dobę nagłe bóle. Występują po jednej stronie klatki piersiowej. Ból może pojawiać się w przebiegu chorób rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych i nerwów międzyżebrowych. W przypadku takich bóli należy zwrócić się do lekarza. Zazwyczaj zleca się fizykoterapię i masaże.

Przykurcze mięśni międzyżebrowych

Mięśnie te położone są w klatce piersiowe i pomagają rozciągnąć żebra podczas wdechu. Do przykurczów może dojść w wyniku przeciążenia np. dźwigania ciężarów, ćwiczeń na siłowni. Aby temu zapobiec należy nie dźwigać ciężkich przedmiotów, a w przypadku uprawiania sportu zrezygnować z ćwiczeń siłowych.

Schorzenia kręgosłupa

Na skutek zmian zwyrodnieniowych, zwłaszcza w obrębie odcinka piersiowego dochodzi do ucisku na nerwy. W razie ucisku korzeni nerwowych ból może pojawiać w klatce piersiowej, ale źródłem tego bólu mogą być zmiany zwyrodnieniowego kręgosłupa, lewego barku lub osteoporoza. Najlepszą obroną na takie dolegliwości jest codzienna gimnastyka, chodzenie na basen (pływanie na plecach). Podczas wykonywania pracy siedzącej zadbaj o to, by plecy miały podparcie na całej długości, a stopy opieraj na podłodze całą powierzchnią.

Przepuklina rozworu przełykowego przepony

Schorzenie to zaliczane jest do grupy chorób cywilizacyjnych, czyli związanych ze stylem życia. Sprzyja mu wielogodzinne siedzenie z pełnym brzuchem, który jest uciskany np. przez ciasno zapięty pasek. Przepona oddziela klatkę piersiową od brzucha. Przewód pokarmowy przechodzi przez otwór w przeponie - to jest właśnie rozwór w przeponie. Mały i ciasny zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. U niektórych osób powiększa się on o kwas solny przedostaje się do przełyku, podrażniając jego ścianki, żołądek wchodzi do klatki piersiowej, ponad przeponę. Możemy wówczas odczuwać kłujący ból w klatce piersiowej. Należy unikać długiego siedzenia z pełnym brzuchem, ubrań uciskających pas, ciasno zapiętych pasków, obfitych i ciężkich posiłków, późnych kolacji, leżenia po obfitym posiłku. Konieczna jest również codzienna gimnastyka przepony. Kilka razy w ciągu dnia energicznie wciągamy brzuch, dzięki temu wzmacniamy mięśnie przepony.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. jola (Gość)

  od jakiegos czasu mam biegunke,,,a dzsi w nocy klucie serca,,utrzymuje sie nadal,,,czy ma to jakie spowiazanie

 2. dzakas001 (Gość)

  Owszem przez zoladek az do serca :O

 3. Patryk1187777 (Gość)

  Mam 15 lat i mam niekiedy bule w okolicach serca wczoraj w nocy powturzylo sie ale trfalo ok 10 min . Moja mama mowi ze to organizm rosnie i niekiedy ma sie takie nerwobule ale ja sie chce upewnic czy to przez to ze ja rosne . Ps. moja mama jest ratownikiem i byla pielegniarka.

 4. KONIN (Gość)

  MNIE KŁUJE CAŁY CZAS SERCE I SUCHY KASZEL  DOSKWIERA I WĄTROBA KŁUJE CO TO MOZE BYC I DO NEGO NERWOWY LĘK MNIE OGARNOŁ WSZYSTKIE STAWY MNIE BOLĄ PROSZE O PODPOWIEDZ

 5. minimanimo (Gość)

  Tutaj są wypisane domowe porady na kłucie w sercu: klucie-w-sercu.blogspot.com/2014/09/domowe-leczenie-kucia-bolu-serca.html