Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste, zwane też brodawkami płciowymi, to choroba weneryczna wywołana przez kilka typów wirusa brodawczaka ludzkiego (najczęściej HPV 6 i HPV 11) i mogąca objawiać się występowaniem różnej wielkości narośli na zewnętrznych narządach płciowych.

Do zarażenia może dojść poprzez każdy typ kontaktu seksualnego i szacuje się, że około 1-2% osób aktywnych seksualnie jest nosicielem wirusa.

Objawy

Według niektórych badań nawet 50% wszystkich zakażeń wirusami HPV przebiega bezobjawowo. U kobiet widoczne zmiany brodawkowe, które mogą przybierać postać ogromnych, kalafiorowatych tworów, umiejscawiają się w okolicach odbytu, krocza i na wargach sromowych, a u mężczyzn na wewnętrznej stronie napletka lub na powierzchni żołędzi.

Brodawki mogą również występować w jamie ustnej i krtani, ale takie przypadki diagnozuje się bardzo rzadko. Ich barwa jest zazwyczaj koloru skóry, ale zmiany mogą być również czerwone lub brunatne.

Pojedyncze brodawki są zazwyczaj bardzo małe, ale nieleczone, mogą zlewać się i tworzyć kilkucentymetrowe narośla. Ekstremalną postacią nieleczonych latami zmian są kłykciny Buschkego-Loewensteina, które tworzą olbrzymie nacieki na okolicznych tkankach, krwawią i powodują dolegliwości bólowe.

Diagnostyka i leczenie

W związku z tym, że zakażenie HPV nie zawsze dają objawy widoczne na zewnętrznych narządach płciowych, konieczne są regularne badania ginekologiczne i cytologiczne, które wykażą ewentualne zmiany w błonie śluzowej szyjki macicy i na poziomie komórkowym.

Brodawki leczy się miejscowo lub chirurgicznie, w zależności od wielkości zmian. Kłykciny mają tendencję do nawracania, ale zdarza się, że zanikają same pod wpływem działania przeciwciał wytworzonych przez układ odpornościowy.

Istnieje szczepionka chroniąca przez zarażeniem HPV i jednocześnie stanowiąca ochronę przed większością typów raka szyjki macicy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość