Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kobiece łzy a męskie libido

Mówi się, że płacz kobiety zmiękczy nawet najtwardsze męskie serce. Jak wynika z najnowszych badań, na tym organie się nie kończy.

Naukowcy z Weizmann Institute w Izraelu ogłosili, że płacz kobiety zmniejsza podniecenie mężczyzny, i nie jest to tylko kwestia żałosnego widoku, lecz związków chemicznych zawartych w wydzielinie gruczołów łzowych.

Łzy są oczywiście sygnałem przekazującym emocje. Płacz może wyrażać strach, smutek czy szczęście, które w odpowiednim kontekście bez trudu są interpretowane przez otoczenie. Nie zdawaliśmy sobie jednak sprawy, że u gatunku ludzkiego łzy mogą przenosić również niezauważalne komunikaty.

Do zadziwiającego odkrycia przyczynił się Izraelski naukowiec Noam Sobel, który zebrał łzy dwóch kobiet i przekazał je niezwłocznie 24 mężczyznom w wieku od 23 do 32 lat. Uczestników poproszono o wzięcie 10 głębokich wdechów nad niewielkim pojemnikiem pełnym kobiecych łez, przy czy w grupie kontrolnej prawdziwą wydzielinę zastąpiono zwykłą solą fizjologiczna, która spłynęła po prostu po policzkach kobiet.

Następnie uczestnikom zaprezentowano szereg fotografii kobiet i poproszono o ocenę atrakcyjności fizjonomii pań. Okazało się, że mężczyźni, którzy chwilę wcześniej wąchali łzy, oceniali kobiece wdzięki znacznie skromniej, a ich tętno i poziom testosteronu były niższe.

Dzięki zastosowaniu rezonansu magnetycznego, uczeni zdołali też zaobserwować reakcje podwzgórza, którego aktywność wzrastała na widok zdjęć o zabarwieniu erotycznym, ale spadała pod wpływem zapachu kobiecych łez.

Jakkolwiek zaskakująca może wydać się ta informacja, Sobel nie jest tym faktem specjalnie zdziwiony. Naukowiec tłumaczy, że natura obdarzyła nas takim mechanizmem nie bez powodu. Kobiety często płaczą pod wpływem rewolucji hormonalnej zachodzącej w ich ciałach przed i podczas menstruacji, czyli w czasie, gdy z ewolucyjnego punktu widzenia współżycie jest bezcelowe.

Czy to wystarczający powód, by łzy przestały być w związku kartą przetargową?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość