Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kobiety cierpią bardziej

Podobno kobiety lepiej znoszą ból niż mężczyźni. Jeśli to prawda, może istnieć ku temu istotna przesłanka.

Wyniki badań opublikowanych w Journal of Pain sugerują, że w przypadku tych samych dolegliwości, kobiety odczuwają ból intensywniej niż panowie. Na 47 kategorii chorobowych takich jak cukrzyca czy artretyzm, panie odczuwały silniejszy ból w 14. Znaczące różnice odnotowano też w przypadku dyskomfortu mięśniowego, a także dolegliwości związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych i ciśnieniem tętniczym. Mężczyźni nie odczuwali większego bólu w żadnej z kategorii.

Jednak czy można z całą stanowczością stwierdzić, że ktoś odczuwa ból intensywniej? Cierpienie fizyczne jest dość subiektywne i autorzy badania twierdzą, że istnieje wiele czynników warunkujących to, jak ktoś określa odczuwany przez siebie ból. W grę wchodzą leki, nastrój, zaburzenia hormonalne, a także uwarunkowania kulturowe.

Skala odkrytych różnic może sugerować, że kobiety łatwiej komunikują ból, gdyż nie wiąże się to z zagrożeniem dla ich wizerunku. Eksperci wierzą, że mężczyźni mogą dużo mniej chętnie przyznawać się do cierpienia ze względu na presję społeczną i przekonanie, że nie powinni okazywać emocji.

Macie w tej kwestii jakieś obserwacje?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość