Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kobiety ćwiczą mniej

Potraktujmy to nie jako zaskakującą wiadomość, ale motywację do działania - kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni spełniają wytyczne dotyczące dziennej rekomendowanej dawki ruchu.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Oregon wykazało, że podczas gdy panowie ćwiczą średnio 30 minut dziennie, panie poświęcają intensywnej aktywności fizycznej jedynie 18 minut.

Choć kobiety biorące udział w badaniu mogły pochwalić się bardziej higienicznym trybem życia, niedostateczna ilość wysiłku o wysokiej intensywności i tak skutkuje u nich większym ryzykiem zespołu metabolicznego, do którego zalicza się otyłość brzuszną, insulinooporność, zaburzenia gospodarki tłuszczowej i nadciśnienie tętnicze, a w efekcie większym prawdopodobieństwem choroby sercowo-naczyniowej i cukrzycy typu 2.

W badaniu nie próbowano odpowiedzieć na pytanie, z czego wynikają takie różnice, ale autorzy podają dwie potencjalne przyczyny. Przede wszystkim twierdzą, że wzorce aktywności mają swój początek w dzieciństwie, a to zbiega się z niedawnym odkryciem, że dziewczynki o 16% rzadziej bawią się z rodzicami na świeżym powietrzu. Eksperci wyjaśniają, że może to wynikać z norm społecznych, które nakazują dziewczynkom schludności i dobre maniery, a chłopcom pozwalają na brudną zabawę i zachęcają do gier zespołowych.

Nie bez znaczenia jest też fakt - o czym wspominały kobiety biorące udział w badaniu – że aktywność sportowa zostaje w dużym stopniu ograniczona przez obowiązki macierzyńskie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość