Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kobiety przepraszają częściej

Nadchodzący Prima Aprilis to pole do popisu dla obojga płci, ale to kobiety będą częściej przepraszać za niewybredne żarty.

Z badania opublikowanego na łamach Psychological Science wynika, że mężczyznom rzadziej zdarza się mówić „przepraszam”, za co bezpośrednio odpowiedzialny jest wyższy próg tolerancji zachowań, które obiektywnie można by nazwać obraźliwymi. Innymi słowy, mężczyźni inaczej oceniają stosowność pewnych treści niż kobiety.

W pierwszym badaniu ochotników poproszono o prowadzenie dzienników, w których zapisywać mieli wszystkie popełnione „wykroczenia” i czy okazywali potem skruchę. Analiza danych wykazała, że kobiety przepraszały częściej, ale twierdziły też, że dużo częściej zachowywały się nieodpowiednio.

Drugie badanie miało na celu zweryfikowanie, czy wynikało to z faktu, iż mężczyźni rzeczywiście posiadają wyższy próg tolerancji nieprzyzwoitych treści i zachowań. Uczestników poproszono o ocenę zarówno wyobrażonych sytuacji, jak tych, które przydarzyły im się naprawdę. Wykazano, że w porównaniu z kobietami, mężczyźni oceniali je jako mniej dotkliwe.

To daje nam zielone światło, drogie panie, by 1 kwietnia zrobić coś dużo bardziej nieprzyzwoitego niż dotychczas. Panowie z pewnością nie będą mieli nic przeciwko.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość