Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kolka nerkowa - objawy

Kamienie i piasek powstałe w nerkach mogą przemieszczać się ku moczowodu i wywoływać bardzo silny ból, czyli tak zwaną kolkę nerkową.

Kamienie w nerkach mogą powstawać poprzez wady budowy układu moczowego, zakażenia, niewłaściwą dietę, źle dobrane leki czy uwarunkowania genetyczne. Kamienie pojawiają się wtedy, kiedy stężenie związków chemicznych, z których powstają przekracza odpowiednie normy. Jeśli kamienie powiększają się może to powodować groźne dla człowieka konsekwencje, jak na przykład całkowite zablokowanie dróg moczowych.

Najbardziej charakterystycznym objawem kolki nerkowej jest bardzo silny, pojawiający się nagle i nasilający się ból w okolicy lędźwi. Może trwać on bardzo wiele godzin. Bardzo często promieniuje on do podbrzusza, narządów płciowych, ud i pachwin lub w górę do łopatek. Ból może mieć różny charakter, niekiedy trwa ciągle, jest rozdzierający, napadowy i jednostronny.Innym razem osłabia się i nasila, często przypomina skurcze i nazywany jest silniejszym nawet od bóli porodowych. Istnieją domowe sposoby na złagodzenie kolki nerkowej, jednak zaleca się przy tak silnym bólu od razu skontaktować się z lekarzem w celu podania dożylnych leków działających przeciwbólowo.

Napady bólowe najczęściej pojawiają się po wysiłku fizycznym, w podróży samochodem (gdy długo siedzimy) lub po wypiciu alkoholu. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z istnienia złogów i czują się zupełnie zdrowo do momentu pojawienia się kolki.

Oprócz bólu chorzy skarżą się na wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, nudności, podrażnienia otrzewnej, bolesne parcie na mocz, dreszcze, niefunkcjonowanie nerek (jeśli złogi znajdują się w moczowodach). Pacjenci mogą czuć niepokój, często oddają mocz tylko kroplami, w których wykrywalna jest krew. Obecność czerwonych krwinek w moczu spowodowana jest podrażnieniem przez złogi błon moczowodu. Pojawiająca się gorączka u chorego to znak, że trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Świadczy ona o istnieniu zapalenia w organizmie lub o tym, że kolka zamierza nawrócić. Chorzy z kolką nerkową mają też skłonność do niepokoju ruchowego. Ciągle chodzą po pokoju, nie mogą usiedzieć w miejscu i czują się niespokojni.

Ból ustępuje wraz z wydaleniem z organizmu złogu. Często może to trwać chwilę i odbyć się prawie bezboleśnie. Wszystko zależy jakiej wielkości jest kamień. Napad kolki nerkowej niekiedy jest pierwszym objawem kamicy nerkowej. Bardzo często napady u pacjentów to jednorazowa i jedyna bolesna przypadłość zdrowotna ich życiu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. pacjent (Gość)

  Jedyna i jednorazowa bolesna przypadłość zdrowotna w ich życiu bo później umierają z bólu czy co?

 2. kk (Gość)

  raczej chodzi o to, że kolce nerkowej nie muszą towarzyszyć żadne inne schorzenia i że napad może się w ogóle nie powtórzyć

 3. ela (Gość)

  hey!ja miałam bóle okropne co myślałam,że sie wykończe z bólu chciałam umrzeć tak mnie bolało,jak dostałam sie do szpitali po badaniach stwierdzili kolke nerkowa nie życze nikomu takiego bulu.

 4. Tomi (Gość)

  Wiem co to znaczy kolka nerkowa , jest to bol nie do opisania mialem taki atak. Na szczescie bylem blisko szpitala, podano mi leki i po 15 minutach bylo ok.

 5. Paula (Gość)

  Ja też miałam taką kolke nerkową w 20 tygodniu ciązy po 5 godzinach strasznego bólu i wymiotach trafiłam do szpitala w sumie pierwszy atak trzymał mnie ponad 20 godzin i trzy tygodnie lezałam z kolka w szpitalu bo wogole nie przechodziła. kamieni ani piachu nie znaleziono w nerce. wszystko potem ustąpiło. ponownie kolka zaatakowala mnie po 2 latach i jak sie znowu ból zaczynał to ja płakałam bo wiedziałam co mnie czeka. ból naprawde okropny gorszy od bóli porodowych, nie życze nikomu takich bóli bo to coś strasznego. w chwili obecnej męcze sie dalej i nie wiadomo skąd mam ten ból, kamieni jak nie było tak nie ma

 6. bmajka

  Warto jest zajrzeć sobie na tę stronę:
  http://kolka-nerkowa.pl/choroba/objawy-kolki-nerkowej/

  Na stronie objawy kolki nerkowej opisane są w bardzo wyraźny sposób, U wielu osób kolka jest pierwszym objawem choroby nerek. Aktualnie choroby nerek są bardzo powszechną chorobą wśród osób w Polsce. Dodam jednak, że błędnym przekonaniem jest to,że wynikają one z picia zakamienionej wody. Zwykle choroba wynika ze społzywania jedzenia bogatego w szczawiany.