Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kolka nerkowa

Kolka nerkowa to zespół objawów towarzyszących najczęściej kamicy nerkowej, spowodowany zablokowaniem przewodów moczowych i zablokowaniem odpływu moczu z nerek. Wzrost ciśnienia w drogach moczowych powoduje trwały skurcz mięśni moczowodu, objawiając się silnym, napadowym bólem oraz innymi dolegliwościami ogólnoustrojowymi.

Objawy kolki nerkowej

Najbardziej charakterystycznym objawem kolki nerkowej jest nagły, intensywny i nasilający się ból w okolicy lędźwiowej, najczęściej pojawiający się po wysiłku fizycznym, po spędzeniu kilku godzin w pozycji siedzącej lub po wypiciu alkoholu.

Ból może trwać wiele godzin, zmieniając charakter z rozdzierającego na pulsujący i promieniować do podbrzusza, narządów płciowych, ud, pachwin, a nawet w górę do łopatek.

Chorzy skarżą się też na wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, nudności, podrażnienia otrzewnej, bolesne parcie na pęcherz, dreszcze, mogą odczuwać niepokój i nadpobudliwość ruchową, a w oddawanym moczu obserwować krew, której obecność jest efektem podrażnienia przez złogi błon moczowodu.

Pojawiająca się gorączka świadczy o rozwinięciu się stanu zapalnego i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, podobnie jak nieznośne, trwające wiele godzin dolegliwości bólowe. Ból ustępuje wraz z wydaleniem z organizmu złogu. W przypadku niewielkich kamieni, ewakuacja może przebiegać szybko i prawie bezobjawowo.

Leczenie

W trakcie napadu kolki podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz łagodzi objawy towarzyszące poprzez nawadnianie i relaksację. Jeśli nie dojdzie do samoistnej ewakuacji złogu poprzez drogi moczowe, przeprowadza się zabiegi medyczne o różnym stopniu inwazyjności, m.in. litotrypsję pozaustrojową (rozkruszanie złogów falami ultradźwiękowymi), endoskopie i klasyczne leczenie operacyjne.

W przypadku podejrzenia zaawansowanej kamicy nerkowej, stosuje się odpowiednie postępowanie diagnostyczno-lecznicze, umożliwiające rozpuszczenie istniejących już złogów i zapobiegające kolejnym atakom kolki.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość