Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kolka wątrobowa

Tłusta dieta, smażone mięso, alkohol nie sprzyjają naszej wątrobie. Kolka wątrobowa pojawia się nagle, a towarzyszący ból jest bardzo silny.

Kolkę watrobową miało przynajmniej 15% Polaków. Kobiety dotyka ten problem trzy razy częściej, zwłaszcza osoby z nadwagą i po czterdziestce. Kiedy coś zjemy, pęcherzyk żółciowy zaczyna się kurczyć i wypychać żółć do dwunastnicy. Kiedy w pęcherzyku tworzą się złogi utrudniają przepływowi żółci i wówczas musi on kurczyć się intensywniej, a to powoduje ból. Jeśli nasza dieta jest bogata w tłuszcz zwierzęcy, smażone mięso to wcześniej czy później możemy spodziewać się ataku koli wątrobowej. Tłuste pokarmy zwiększają wydzielanie cholecystokininy - hormonu, który powoduje skurcze woreczka żółciowego. Tłusta dieta prowadzi także do nadmiaru tkanki tłuszczowej i krystalizowaniu się cholesterolu trafiającego do żółci. W ten sposób powstają złogi w woreczku żółciowym. Kobiety z nadwagą mają 6 razy częściej atak kolki wątrobowej, co potwierdzają badania z Harvardu.

Pierwszym objawem kolki wątrobowej jest silny i ciągły ból w prawej części brzucha, który może trwać kilka a nawet kilkanaście godzin. Przy większym nasileniu ból promieniuje do prawej łopatki i ramienia. Bywa tez tak, że atak jest tak silny, że powoduje wymioty żółcią. Kiedy kamień przejdzie przez drogi żółciowe i dotrze do dwunastnicy, ból się zmniejsza. Przy ataku kolki ulgę przynoszą ciepłe okłady lub nagrzewanie poduszką elektryczną na średnim poziomie. Powinniśmy wziąć też coś na na rozkurczenie i przeciwbólowego. Dostępne są także ziołowe preparaty zalecane przy kolkach wątrobowych.

W czasie ataku, a także już po nim należy zrezygnować z pokarmów ciężko strawnych, soków owocowych, surowych warzyw i owoców. Zalecane są kleiki, gotowane warzywa, herbatki ziołowe. W następnych dniach można zastosować kurację oczyszczającą woreczek żółciowy i pić przez dwa tygodnie przed snem sok z jednej cytryny wymieszany z podobna ilością oliwy.

Konieczne też będzie badanie lekarskie, do ustalenia przyczyny ataku bólu. Należy zrobić badanie krwi, USG wątroby i dróg żółciowych. Atakom kolki wątrobowej możemy zapobiec przez ograniczenie soli, alkoholu, tłuszczy zwierzęcych, smażonych potraw. Wybierajmy mięso chude np. indyk, cielęcina, kurczak, królik. Potrawy przyrządzajmy gotowane lub pieczone w folii. Możemy też stosować dostępne bez recepty preparaty wspomagające pracę wątroby i pić herbatki ziołowe ułatwiające trawienie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Renia (Gość)

    Kiedyś miałam z tym problem, ból się pojawił nieoczekiwanie po posiłku. Po zrobieniu badań moja lekarka stwierdziła, że to tylko przeciążenie wątroby i poleciła mi stosować Essentix na wspomaganie wątroby z fosfolipidami i ograniczenie tłuszczy w diecie. Po jakimś czasie stosowania wszystko wróciło do normy bez większych wyrzeczeń w diecie, ale nauczkę mam do końca życia i teraz staram się jak najlepiej dbać o swoją wątrobę.