Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kolka

Kolka to ostry ból skurczowy spowodowany obkurczaniem się mięśniówki ścian moczowodu, dróg żółciowych lub jelita w wyniku nadmiernego rozdęcia narządu, ostrych zatruć pokarmowych, stanów zapalnych, a także po wysiłku lub jako objaw ataku kamicy nerkowej i żółciowej, gdy dojdzie do zatkania światła narządu przez przemieszczający się kamień.

Kolka powysiłkowa umiejscawia się zwykle w lewym podżebrzu i jest naturalną reakcją organizmu, zwłaszcza jeśli do intensywnej aktywności dochodzi bezpośrednio po posiłku. Przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie jelit może być również łapczywe jedzenie i przewlekłe zaparcia.

Ból w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu, promieniujący do prawej łopatki i nasilający się po tłustym posiłku to objaw kolki wątrobowej, a bolesne skurcze w okolicy lędźwiowej, promieniujące aż do spojenia łonowego, najczęściej sygnalizują kamicę nerkową.

W dwóch ostatnich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska. Dolegliwości można łagodzić stosując leki rozkurczowe i przeciwbólowe.

Aleksandra Banasik

Tematy: dziecko, ból brzucha u niemowląt

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość