Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Kolonoskopia

Kolonoskopia stanowi ważną metodę badania, która pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka jelita grubego. Właśnie z tego powodu nie powinniśmy się jej bać, bowiem może uratować nam życie.

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. Jest ono zwykle wykonywane w szpitalu, w przeznaczonym do tego pokoju zabiegowym. Miękki, giętki wziernik grubości palca wskazującego i zakończony kamerą wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu z wewnątrz, pobieranie wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Na czym polega badanie?

Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Aby umożliwić dokładną obserwację, trzeba czasami rozciągnąć jego ściany, wpompowując niewielkie ilości powietrza. Odpowiednie kanały kolonoskopu, którym przeprowadza się badanie, umożliwiają także zmywanie obiektywu, odsysanie płynnej treści z jelita oraz wprowadzenie dodatkowego oprzyrządowania.

Pierwszym etapem dla pacjenta jest podanie dożylnie lub domięśniowo środków uspokajających w połączeniu z środkiem przeciwbólowym. Tuż przed tym pacjent rozbiera się (od pasa w dół) i układa się w pozycji leżącej - na plecach lub lewym boku. Następnie badający wsuwa do odbytnicy końcówkę kolonoskopu, która uprzednio została zwilżona żelem i stopniowo przesuwa ją wzdłuż jelita grubego. Zdarza się, że w czasie badania pacjent jest kilkakrotnie proszony o zmianę ułożenia ciała.

Badanie zwykle bywa mniej lub bardziej bolesne, wskutek pokonywania oporów podczas przesuwania wziernika. Mimo to jest zwykle dobrze tolerowane przez pacjentów. Niektórzy badani mogą w jego trakcie czuć wzdęcia lub kolkę. Badanie trwa od piętnastu do sześćdziesięciu minut.

W jakim celu przeprowadza się badanie?

Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje także możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych – tzw. polipektomii (wycięcie polipów) oraz tamowania ewentualnych krwotoków. Wykonanie owych zabiegów często umożliwia pacjentowi uniknięcia operacji chirurgicznej i skrócenie jego pobytu w szpitalu. Kolonoskopię wykonuje się także:

 • jako badanie profilaktyczne raka jelita grubego,
 • u pacjentów, którzy mają polipy jelita grubego lub mieli wcześniej usuwane polipy jelita grubego,
 • przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych,
 • do diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z odbytu,
 • do diagnozowania zmian w śluzówce jelita powodowanych przez choroby zapalne jelita grubego.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii?

 • podejrzenie raka jelita grubego
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • choroba Leśniowskiego-Crohna
 • biegunka o niewiadomym pochodzeniu
 • podejrzenie zapalenia jelit
 • podejrzenie zaburzeń wchłaniania
 • badania przesiewowe
 • usuwanie polipów
 • hamowanie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
 • usuwanie ciał obcych
 • poszerzanie zwężeń

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza!

Jak należy przygotować się do badania?

Przez 3 doby przed zabiegiem należy stosować dietę płynną (herbata, soki, galaretki owocowe, buliony), a wieczorem – w przededniu badania - pacjent powinien wypić 25 ml oleju rycynowego lub płynnej parafiny. Przez 3-4 godziny przed badaniem wykonuje się zaś lewatywę. Wlewy czyszczące powtarza się, aż do momentu, w którym wydalona woda jest "czysta".

Co należy zgłosić wykonującemu badanie?

Przed badaniem

 • Nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Tętniak aorty
 • Duszność w spoczynku
 • Skłonność do krwawień
 • Ciąża
 • Krwawienie miesiączkowe (jeśli występuje w danej chwili)
 • Uczulenie na leki
 • Jaskra
 • Choroby psychiczne

W czasie badania

 • Wszelkie nagłe dolegliwości - ból brzucha, klatki piersiowej, duszność, nudności.

Po badaniu

Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i bolesne skurcze, spowodowane powietrzem wprowadzonym do jelita podczas badania. Uczucie to jednak mija po oddaniu wiatrów, których nie należy wstrzymywać. Po badaniu powrócić do normalnej aktywności życiowej już tego samego dnia. Jednak pamiętaj, że tego dnia nie powinno się prowadzić samochodu, bowiem środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy.

Jeżeli podczas badania wykryto w twoim jelicie polipy, będziesz wymagał kontrolnej kolonoskopii. Lekarz poinformuje cię, kiedy powinno się ją przeprowadzić.

Możliwe powikłania

Powikłania występują bardzo rzadko – zwykle są nimi niewielkie krwawienia, niewymagające leczenia, które może trwać do kilku dni po badaniu. Znacznie rzadziej dochodzi do perforacji jelita, która wymaga zabiegu operacyjnego.

W przypadku, gdy występują objawy takie jak: ból brzucha, gorączka, dreszcze lub krwawienie z odbytu w ilości większej niż pół szklanki, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Badanie może być powtarzane wielokrotnie, u pacjentów w każdym wieku, nawet u kobiet ciężarnych (ale należy go unikać w II i III trymestrze ciąży).

Jeżeli lekarz podczas badania zauważa podejrzaną zmianę w śluzówce, od razu wykonuje biopsję, którą przesyła do badania histopatologicznego. Także polipy zwykle usuwa się podczas badania. Większość z nich ma charakter łagodny, ale określane jest to dopiero po badaniu mikroskopowym.

Polipy usuwa się używając specjalnej pętli. Jeżeli jednak jest ich zbyt wiele lub mają duże rozmiary, do ich usunięcia może być wymagane kilka badań kolonoskopowych. Usuwanie polipów jest ważnym elementem zapobiegania rakowi jelita grubego.

Cena badania

 • Kolonoskopia diagnostyczna - około 350 złotych
 • Kolonoskopia diagnostyczna z biopsją (uwzględnione badanie histopatologiczne) – około 450 złotych
 • Kolonoskopia z zabiegiem polipektomii prostej (uwzględnione badanie histopatologiczne) – około 650 złotych
 • Kolonoskopia z zabiegiem polipektomii złożonej (uwzględnione badanie histopatologiczne) – około 800 złotych
 • Kolonoskopia z zabiegiem terapeutycznym w leczeniu zmian naczyniowych – około 800 złotych
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Wiesiek (Gość)

  Jeśli badanie jest wykonywane na znieczuleniu ogólnym nie jest bolesne. Już dwa razy miałem wykonywaną kolonoskopię w tej smaej placówce, to był Certus,  i nie zdarzyło się ani razu, żebym odczuwał jakikolwiek ból. Opieka na wysokim poziomie, żadnego stresu :) Widziałem ostatnio, że dają do marca aż 40 proc. upustu na badania i zabiegi kolonoskopowe. Ja już po więc się nie załapię, ale może ktoś zainteresowany z forumowiczów skorzysta :)

 2. Ania Zubik. (Gość)

  Badanie nie boli, ale odczuwalny jest dyskomfort,ja miałam kolonoskopie macicy i znieczulenie nie jest potrzebne. Zapraszam na mojego bloga, gdzie poczytać można więcej: myworld-mybaby.blogspot.co.uk

 3. Andros

  Znieczulenie niepotrzebne? Żartujesz sobie?

 4. Maria (Gość)

  jezu, kolonoskopia bez znieczulenia. umarłabym. jestem po kolnoskopii w będzińskim intermedzie. nic nie czułam, bo byłam w narkozie. tego samego dnia wróciłam do domu. na nfz odmawiali mi znieczulenia ogólnego.

 5. niewidzialna7

  Czy można dostać się na takie badanie na nfz? jak długo się czeka? najlepiej żeby było to w Szczecinie.

 6. Evomed (Gość)

  niewidzialna7, Evomed Diagnostyka świadczy usługi diagnostyczne, pozwalające na ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz podjęcie decyzji dotyczących leczenia. Dysponujemy sprzętem najnowszej generacji i oferujemy badania specjalistyczne – m.in. własnie kolonoskopię. Zachęcam do odwiedzenia placówki Evomed Nasz Doktor na ul. Duboirs 27, gdzie znajduje się Poradnia Gastroenterologiczna.
  Numer telefonu do placówki - tel. 91 814 02 252, 91 814 02 202.

  Pozdrawiam
  Online Ekspert EVOMED

 7. WhiteAngel

  No ja właśnie mam skierowanie na kolonoskopie, boje się jak diabli. Jestem ciekawa czy w Evomed taką diagnozę można wykonać znieczuleniu ogólnym?

 8. Annusz (Gość)

  Długo się czeka właśnie na taki zabieg na nfz w tej placówce?

 9. Evomed (Gość)

  Annusz aby uzyskać szczegółowe informacje podaję kontakt do naszych placówek:
  ul. Dubois 27, 71-610 Szczecin, tel. 91 814 02 252, 91 814 02 202, ul. Strzałowska 25, 71-730 Szczecin, tel. 91 422 85 63,
  ul. Starzyńskiego 2, 70-506 Szczecin, tel. 91 489 31 49.

  W razie pytań - chętnie pomogę
  Online Ekspert EVOMED

 10. jamal

  Bez ogólnego strach się badać, z drugiej strony znieczulenie ogólne wzmaga ilość przebitych jelit bo nie ma zasady akcja reakcja https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonoskopia

 11. palma

  Każda osoba, powinna badać się profilaktycznie przynajmniej raz na pół roku! Z tego co widziałam w internecie to dla pewniej grupy wiekowej centrum w Wrocławiu http://centrumgh.pl/strefa-pacjenta/bezplatne-profilaktyczne-kolonoskopie/ zorganizowało bezpłatne badanie kolonoskopii. To bardzo ważne badanie, dla osób które znajdują się w grupie ryzyka zachorowań na raka jelita grubego.

 12. ara20

  Gdzie najlepiej udać się na te badania?

 13. Werra110 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka

 14. girka (Gość)

  @ara20, na przykład w szpitalu Bonifratrów w Łodzi jest wykonywana kolanoskopia pod kątem raka jelita grubego. Jest to badanie bezpłatne dla osób po 50tym roku życiu, chyba że w rodzinie ktoś chorował to dla osób od 40tego roku. Nie potrzebujesz na to skierowania, umawiasz się telefonicznie i badania wykonywane są od poniedziałku do soboty.

 15. angela12

  Ja miałam robioną kolonoskopię w Klinice Galena. Nie było tak źle, gabinet był bardzo komfortowy, więc to nieco pomagało w zmniejszeniu negatywnego odczucia tego zabiegu. Lekarze też byli bardzo cierpliwi, więc polecam.