Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Komu grozi wypalenie zawodowe?

Nudna praca czyni cię tak samo podatnym na wypalenie zawodowe jak taka, która wyczerpuje cię fizycznie lub psychicznie.

Eksperci wierzą, że istnieje odrębna kategoria pracowników, którym grozi wypalenie zawodowe ze względu na zbyt mało wymagający rodzaj pracy. Osoby wykonujące monotonne, nużące zadania zmagają się z rozczarowaniem i frustracją wynikającą z bycia związanym z aktywnością, wobec której są obojętne, która je nudzi i nie przynosi gratyfikacji.

„Ambiwalentne nastawienie do pracy i potrzeba zmiany wywołuje u takich osób poczucie winy” - tłumaczy Jesús Montero-Marín z Uniwersytetu w Zaragozie. Badanie przeprowadzone z udziałem 400 pracowników uniwersytetu wykazało, że najbardziej narażone na ten rodzaj wypalenia są osoby zatrudnione w strukturach administracyjnych, oraz, że częściej są to mężczyźni. Montero-Marín spekuluje, że może to mieć związek z oczekiwaniami społecznymi wobec rozwoju zawodowego mężczyzn.

Z kwestionariuszy wyłoniły się też 2 inne typy wypalenia: jedno wynikające z szaleńczego tempa pracy i wycieńczenia fizycznego; drugie mające źródło w stresie i braku gratyfikacji. Są jednak również dobre wiadomości. Z ankiet wynika, że buforem ochronnym może być rodzina. „Gdy dzień w pracy dobiega końca, wracamy do naszych najbliższych, skupiamy się na innych aktywnościach i możemy zapomnieć o problemach zawodowych”- podsumowuje Montero-Marín. Ale czy na pewno tak to właśnie działa?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość